Fransa'nı başkenti Paris'te Sosyalist Parti'nin iş reformu yasası ile ilgili yapacağı toplantı öncesi protesto düzenlendi. Polisler, göstericileri toplantının yapılacağı bölgeden uzaklaştırdı.

PROTESTO VE GREVLER BÜYÜYOR

Fransa'nın ev sahipliğini yapacağı Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (EURO 2016) açılışına çok az bir süre kala, bu ülkede çalışma yasa tasarısına yönelik protesto ve grevler sürüyor.

Paris'te çöp imha merkezi işçilerinin geçen salı günü başlattığı grev yüzünden, başkentin çöpleri bir haftadır imha edilemiyor. Polis, Avrupa'nın en büyük atık imha merkezinin önüne konan bariyerleri bugün kaldırdı. Ancak fabrika içinde işçilerinin çalışmaması yüzünden çöpler imha edilemiyor.

BAŞKENTTE ÇÖP YIĞINLARI

Çöp toplama işçilerinin de greve destek vermesi yüzünden başkentin bazı bölgelerinde çöp yığınlarının biriktiği gözleniyor. Her gün yaklaşık 2 bin ton çöpün 200 kamyonla taşındığı merkezde yılda 700 bin tona yakın atık dönüştürülüyor. Demir yolları işçilerinin grevi de, ülke içinde ulaşımı olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor.

"GREVİN MALİ FATURASI 300 MİLYON AVROYU BULDU"

Ulusal Demir Yolu İdaresi, grevin mali faturasının şimdiden 300 milyon avroyu bulduğu bildirildi. Öfkeli işçiler, son olarak, ülkenin dört bir yanında sergilenen Avrupa Futbol Şampiyonası Kupası'nı başkente getiren treni engelleme girişiminde bulundu.

Başkentteki kuzey garında, kupayı getiren treni engellemeye çalışan işçiler ve polis arasında arbede yaşandı. Başkente getirilen kupa, polis koruması altında daha sonra yetkililere teslim edildi.