Örgütün gösterici ve görgü tanıklarının da aralarında bulunduğu 125 kişinin ifadelerine dayanılarak hazırlanan raporunda, hükümetin, başkent Addis Ababa'nın il sınırlarını Oromia'nın bazı kesimlerini kapsayacak şekilde genişletme planı üzerine öğrencilerin liderliğinde patlak veren gösterileri bastırmak isteyen güvenlik güçlerinin 400'den fazla kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Raporda, bölgede kasım ayından bu yana süregelen gösteriler sırasında kalabalığı kontrol altına almaya çalışan güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullandığı, yüzlerce gösterinin her birinde bir ya da daha fazla kişinin ölümüne neden olduğu belirtildi.

"Etiyopyalı güvenlik güçleri, insan hayatını açıkça hiçe saydı"

Öldürülen göstericilerin büyük bölümünün, 18 yaşından küçük öğrencilerden oluştuğuna işaret edilen raporda, on binlerce kişinin de gözaltına alındığı kaydedildi.

Gösteriler, Addis Ababa'nın il sınırlarının genişletilmesiyle Oromialı çiftçilerin topraklarını kaybedeceği endişesi üzerine patlak vermişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Afrika yöneticilerinden Leslie Lefkow, "Etiyopyalı güvenlik güçleri, insan hayatını açıkça hiçe sayarak yüzlerce öğrenciye, çiftçiye ve barışçıl göstericiye ateş açtı ve bu insanları öldürdü. Hükümet derhal haksız yere gözaltına alınanları serbest bırakmalı, istismarlardan sorumlu güvenlik gücü mensuplarını belirlemeli, güvenilir ve bağımsız soruşturmayı desteklemelidir." ifadesini kullandı.