Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığında görev yapan orta ve üst düzey çok sayıdaki diplomatın ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye politikasını eleştiren bildirilerine ilişkin soruları yanıtladı.

Şam yönetimine karşı askeri müdahale çağrısını da içeren bildirideki önerilerin daha önce de ele alındığına dikkati çeken Earnest, şunları söyledi:

“Bunlar daha önce de göz önünde bulundurulmuştu. Başkan Obama, Suriye’de askeri çözümün bir şekilde başarılı olabileceğine dair ABD’nin mantıksız değerlendirmede bulunmayacağına emin olmak istiyor. ABD bunu Başkan Bush 2003 yılında Irak’ın işgal emrini verdiğinde denedi ve bu, ülkemizin çıkarları için iyi sonuçlar doğurmadı. Başkan Obama bundan kaçınmak istiyor.”

Earnest, Obama’nın herhangi bir alternatifi göz önünde bulundurma veya uygulamada başarısızlığa uğradığının söz konusu olmadığına değinerek, “Güvenli bölge dışında spesifik bir öneri sunan kimse olmadı. Başkan da bunun (güvenli bölge) niçin iyi bir fikir olmadığını net bir şekilde izah ettiğini düşünüyorum.” diye konuştu.