Dün İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının "AB'nin sonu olup olmadığı" yönündeki bir soruya kızarak, basın toplantısını terk eden AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker sorunun cevabını bugün Alman Bild gazetesinde verdi. Juncker, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının ardından dillendirilen "Brexit, AB'de sonun başlangıcı" yönündeki görüşlere katılmadığını söyledi.

ALMAN GAZETESİNE KONUŞTU: 'SONUN BAŞLANGICI MI?' TABİ Kİ HAYIR

Alman Bild gazetesine konuşan Juncker, "İngiltere'nin birlikten çıkması sonun başlangıcı mı?" sorusuna,"Tabi ki hayır. AB, onlarca yıllık tecrübesiyle krizlerin üstesinden gelmesini ve güçlenerek çıkmasını bilmiştir. İngiliz halkının ayrılma kararına üzüldüm ancak, kararı saygıyla karşılıyorum. Şimdi önemli olan, bizim Avrupa'da insanların ne istediklerine konsantre olup çözüm bulmaktır. Yatırımları arttırmak, istihdam yaşatmak ve vatandaşlarımızın güvenliğini birlikte sağlamak durumundayız. AB ailesi belki mükemmel değil, ancak insanları barış, özgür ve refah içerisinde yaşatmak amacıyla Avrupa ülkelerini bir masa etrafında toplamak için en iyi şey. Bu masada İngiltere'nin eksikliğini hissedeceğiz" ifadelerini kullandı.

"ÇAKILDI, BİTTİ"

"İngiltere'yle bundan sonra nasıl bir ilişki kurulacak, özel bir statü verilecek mi?" sorusuna "Çıkıldı bitti" diye karşılık veren Juncker, "Bu durumda AB anlaşmaları çok açık. 50. madde birlikten çıkmayı düzenliyor ve burada yeniden müzakereler yok. Şimdi temiz bir ayrılık gerçekleştirilmeli. İnsanlar ve şirketler hukuk güvenliği bekliyor. İleri de yeniden bir üyelik olup olamayacağına 27 ülkenin karar vermesi lazım. Ayrıca İngiltere'nin ne istediğine kendisinin karar vermesi lazım. Ayrıcalık kesinlikle olmaz" dedi.

"BAŞKA REFERANDUMLAR OLABİLİR"

Juncker, "Başka ülkelerde de referandum olmasından endişe ediyor musunuz?" sorusuna ise "Bu tabiki olmaz diyemeyiz. Popülistler AB karşıtlığı için her türlü fırsatı kullanmak isteyeceklerdir. İngiltere'nin AB içerisindeyken ekonomik, sosyal ve dış politika açısından daha iyi olduğunun kısa sürede ortaya çıkması, çıkma yönündeki görüşleri çabucak sonlandıracaktır" diye konuştu.

"İSTİFAYI HİÇ DÜŞÜNMEDİM"

AB Komisyon Başkanı Juncker, "Siz görev süresinde birlikten ayrılma yaşanan ilk başkansınız. Kendinizi bunda sorumlu tutuyor musunuz" şeklindeki soruya ise şu karşılığı verdi:

"İnsani açıdan kişisel olarak çok üzgünüm, çünkü yıllar içerisinde çok değerli İngiliz görevlileri tanıdım. Bu nedenle İngiltere ile adil bir müzakere olması için gece gündüz çabaladım. Komisyon, yetkimiz dahilinde olan her şeyi yaptı."

Juncker, istifa etmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna "hayır, hiçbir zaman" karşılığını verdi.