Aralarında Amerikan Bilimsel Gelişim Derneği, Amerikan Meteoroloji Cemiyeti, Küresel Değişim Araştırma Merkezi, Endüstriyel ve Uygulamalı Matematik Cemiyeti ve Amerikan Ekoloji Cemiyeti gibi kurumların da olduğu 31 bilimsel organizasyon ortak bir mektup kaleme alarak Kongre'ye "iklim değişikliğin gerçek olduğunu kabul etmeleri" çağrısında bulundu.

Mektupta, "Dünya genelindeki gözlemler iklim değişikliğinin yaşandığını ve insanoğlunun sebep olduğu sera gazının ana etmen olduğunu açıkça göstermektedir" ifadelerini kullanan bilim adamları, bu sonuçların çok sayıdaki bağımsız bilimsel çalışmaya dayandığını vurguladı.

İklim değişikliğinin kötü hava şartları, deniz yüksekliği seviyesi ve diğer birçok doğal felaketten çok daha önemli olduğunu belirten bilim adamları, Kongre'ye bu konuda harekete geçme çağrısı yaptı.

İklim değişikliğine ilişkin tüm bilimsel çalışmalarda Kongre'ye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını beyan eden bilim adamları, gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasının önemine işaret etti.

ABD Kongre üyelerinin 3'te 1'i iklim değişikliğine inanmıyor

Bilim adamlarının Kongre'ye yaptığı "iklim değişikliğini kabul edin" çağrısı, burada görev yapan vekillerin yaklaşık 3'te 1'inin iklim değişikliğine inanmamaları sebebiyle kayda değer bir adım olarak değerlendirildi.

Amerikan Gelişim Merkezi tarafından yapılan güncel bir çalışma, ABD Kongresi çatısı altında görev yapan vekillerden 182'sinin (144'ü Temsilciler Meclisi, 38'i Senato üyesi) "iklim değişikliğini" inkar ettiğini ortaya çıkardı.