ABD'de son 3 günde 3 siyahi Amerikalının polisler tarafından öldürülmesinin protesto edildiği olaylar esnasında dün Dallas'ta keskin nişancıların gerçekleştirdiği saldırıda 5 polis hayatını kaybetti, 7 polis ve 2 sivil yaralandı.

ABD'nin yakın tarihinde polisleri hedef alan en büyük çaplı saldırı olarak kayıtlara giren keskin nişancı saldırısı, Amerikan medyasında çarpıcı ifadelerle geniş yer buldu.

Washington Post gazetesi, polislere yapılan saldırı haberinde “pusu” kelimesini kullandı. Washington Post, “Dallas'taki pusuda 5 polis öldürüldü, 7 polis yaralandı” başlığıyla sunduğu haberde, ABD’de polis şiddetini protesto gösterilerinde polislere pusu kurulduğuna yer verdi.

New York Times gazetesi ise "Dallas'ta pusu: Protestoda keskin nişancı saldırısında 5 polis öldürüldü" başlığıyla verilen haberde keskin nişancının öldürüldüğü ve diğer 3 şüphelinin yakalandığı bilgisine yer verildi.

"İç savaş", "Pusu", "Çılgınlık"

New York Post gazetesinin "İç savaş" manşetiyle gördüğü saldırıya ilişkin "Polis karşıtı protestoda 4 polis öldürüldü" ifadelerine yer verdi.

Daily News gazetesinin "Çılgınlık" manşetiyle geçtiği olay, Dallas Morning News gazetesinde "Pusu" üst başlığıyla kendine yer buldu.

ABD'nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal ise 1. sayfasında "Dallas'ta polisler öldürüldü" başlığını kullandı.

CNN kanalı ise saldırıyı "Dallas'ta 5 polis öldürüldü: 11 Eylül'den bu yana polisler için en ölümcül gün" ifadeleriyle yansıttı. Özellikle 11 Eylül saldırılarından bu yana bir olayda en fazla sayıda Amerikan polisinin öldürülmüş olmasına vurgu yapılan haberde, ülkenin zor günlerden geçtiği kaydedildi.

Bir diğer haber kanalı ABC News de benzer bir yaklaşımla dünün, polisler için en kanlı günlerden biri olduğunu vurgulayarak, "Dallas toplu saldırısı, 11 Eylül'den bu yana polisler için en ölümcül gün" başlığını kullandı.

Saldırganın kimliği belli oldu

Dallas polis teşkilatı, dün yapılan gösteri esnasında beş polisin öldürülmesine karışan ve bir otoparkta öldürülen şüphelinin kimliğini Micah Xavier Johnson olarak açıkladı.

Zanlının ilerleyen saatlerde bir robota yerleştirilen bombanın patlatılmasıyla öldürüldüğü bilgisini veren polis, şüphelinin kimliğini 25 yaşındaki Micah Xavier Johnson olarak açıkladı.

Dallas Emniyet Müdürü David Brown, Dallas bölgesinden olduğuna inandıkları Johnson’ın “herhangi bir grupla bağlantılı olmadığını” ve eylemini “tek başına” yaptığını ifade ettiğini söyledi.

Saldırganın, kendisiyle temas kuran polislere, beyaz polislerin son günlerde iki siyahı öldürmesinden çok rahatsızlık duyduğunu ve “Özellikle de beyaz polisleri öldürmek istediğini” söylediği aktarıldı.