Dün akşam oynanan maçın ardından tüm ülke genelinde coşkuyla kutlanan tarihi zafer, bugünkü hükûmet toplantısına da yansıdı. Başbakan Plenkovic ve kabinedeki bakanların toplantıya millî formalarla gelmesi renkli görüntüler oluşturdu.

Başbakan Plenkovic, hükûmet toplantısının başında yaptığı açıklamada, Dünya Kupası'nda finale kalan Hırvatistan'ın futbolda bir otorite olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek, tarihi başarının Hırvatistan'ın tanıtımına büyük katkı sağladığını vurguladı.

Futbol federasyonunu ve millî takımı tebrik eden Plenkovic, "Dün yaşananların ülkemizin futbol tarihinde benzeri yok. Zaferimizin, dost milletler ve komşularımız tarafından da benimsendiğini ve kendisi büyük olmasa da yüreği, cesareti ve coşkusu büyük Hırvatistan'ın gücünün görüldüğünü düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Hırvatistan'ın 1998 FIFA Dünya Kupası'nda üçüncü olduğunu anımsatan Plenkovic, "Finale kalmamız, son 20 yılda en güçlü takımlardan biri haline geldiğimizin ve kendimizi futbolda otorite olarak kabul etmemiz gerektiğinin göstergesi." dedi.

Plenkovic, finalde Fransa ile karşılaşacak Hırvatistan millî takımına başarılar dileyerek, millîlerin Hırvatistan'a Dünya Kupası ile dönmeleri temennisinde bulundu.