Dün gece 23.30 sularında erişime kapatılan Twitter'a 14.30 itibariyle kullanıcıların bir kısmı girebilmeye başladı. Peki bu nasıl oldu? Yasak kararı kalktı mı?TİB Başkanlığı Özel Kalem Müdürü yaptığı açıklamada 'Yok öyle bir şey. Açılma söz konusu değil." Ancak bu açıklamalara rağmen bazı kullanıcılar an itibariyle Twitter'a girebiliyor.

KULLANICILARIN BİR KISMI GİREBİLİYOR

Kadıköy, Merter ve Avcılar gibi İstanbul'un bazı semtlerinde kullanıcılar Twitter'a yer yer girebiliyor. Örneğin kullanıcılar telefonuyla Twitter'a giremezken, kendilerine gelen Twitter bildirimlerini (örneğin retweet veya özel mesaj) görebiliyor. 

HÜRRİYET

Ali Babacan: Twitter yasağının çok uzun süreceğini sanmıyorum 

Twitter yasağı ile ilgili hükümetten ilk açıklama Ali Babacan'dan geldi. Babacan: Twitter yasağının çok uzun süreceğini sanmıyorum

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Twitter'a erişimin engellenmesiyle ilgili ilk kez konuştu.Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne katılan Ali Babacan, CNBC-e/NTV ortak yayınında soruları yanıtladı.Twitter'a erişimin engellemesi hakkındaki değerlendirmeleri sorulan Babacan, "Aslında bu konular sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın tartıştığı konular" dedi.  Babacan, "En son Davos zirvesinde dünya liderleriyle kapalı oturumda bu konu tartışıldı. Ortaya çıktı ki dünya liderleri bu konuda bir çözüm arayışı içinde. Teknoloji çok hızlı ilerliyor ancak hukuk ayak uyduramıyor. Normalde bir gazetede yazsanız suç teşkil edecek pek çok konu elektronik medya üzerinde olduğu zaman bunun karşısında hukuk yok. Bugün alenen bir kişiye sokakta ağır hakeretler etseniz ve bunu görenler olsa bunun hukukta karşılığı var. Ama bu hakaretleri elektronik ortamda yaptığınızda hukukta boşluklar var" dedi.

SESSİZ BİÇİMDE ÇÖZÜYORLAR

Babacan, "Burada önemli olan şu, sosyal medya programlarını yazan bu konudaki ortamları sağlayan kuruluşlarla direkt iletişim içerisinde daha sessiz biçimde çözebiliyorlar. Bazı kavramları herhangi bir arama motorunda aradığınız zaman bir sonuç bulunmadı diyor. Ama bunun arkasına baktığınızda o kavramlar suç unsuru teşkil edecek konular. Gelişmiş ülkelerde bu konular tartışılarak hallediliyor" şeklinde konuştu. Babacan, "Küresel anlamda bir çözüm bulunmadıktan sonra ülkelerin tek başına yapabileceklerinin sınırı var" dedi.

OLMASI GEREKEN NOKTA ATIŞI MÜDAHALEYDİ

"Normalde burada olması gereken aslında nokta atış müdahalaelerdeydi, bir siteyi komple kapama değil de sitenin içindeki URL'leri hedef alan bir düzenleme yaptık" diyen Babacan, "Ama bazı noktalarda nokta atış teknolojik imkan yok engellemeyle ilgli. Öyle olunca da malesef tamamen erişimin engellenmesiyle karşı karşıya kalınıyor. Mahkeme kararları var ancak onların nokta atışı çözümleri için şirketlerle görüşmek gerekiyor ama onlarla da iletişim yok. Mecburiyetten alınan kararlar" ifadelerini kullandı. Başbakan Yardımcısı, sorunun çözümünün Twitter ile diyalogdan geçtiğini söyledi.

ÖZEL YAŞAMIN İHALİ VARSA BİR ŞEY YAPMAK GEREKİYOR

"Özel yaşamın ihlaliyle ilgili hukuk ihlali varsa onunla ilgili bir şey yapmak gerekiyor" diyen Babacan, "Davos'ta konuşulan konulardan biri de insanlar gerçekte nasıl gerçek adlarıyla yazıp çiziyorsa internet ortamında da gerçek adıyla konuşmalı konusu dile getirildi" şeklinde konuştu.

FAİLİ MEÇHUL SUÇ İŞLENİYOR

Babacan, "Sosyal medyadaki problem gizli isimle faili meçhul suç işlenmesi" dedi. Başbakan Yardımcısı, "Herkes ideolojik tartışmasını yapabilir ama suç unsuru teşkil edecek hakaret, özel hayata müdahale, özel hayatın ifşa edilmesi gibi suçlar varsa buna karşı atılacak adımlar kolay olmuyor" şeklinde konuştu. 

ALGI AÇISINDAN İYİ DEĞİL

Babacan, "Türkiye'nin algısı açısından iyi değil ama öbür türlü de Türkiye'nin imajını etkileyen bir durum oluşuyor. Umut ederim ki kendi hukukumuz çerçevesinde çözülür" dedi. Babacan, "Twitter yasağının çok uzun süreceğini sanmıyorum" şeklinde konuştu. "Yargıya tekrar güvenilmesi ve hukukun işlemesi çaba göstermek gerek" diyen Babacan, "Yabancı yatırımcının 'Hukuki güvenlik bu ülkede tam işliyor' diyebilmesi lazım. Bunu dedirtemezsek yabancı yatırımcıyı getiremeyiz" dedi. Babacan yabancı yatırımcıların son üç aydır tereddüt içinde olduğunu ve bunun bir problem olduğunu belirtti. Babacan, "Piyasaların en büyük korkusu kısa vadede iktidarın güç kaybetmesiydi, bu olmadı" dedi. ABD Merkez Bankası Fed'in sonbaharda varlık alımlarının sona erebileceğini duyurmasını değerlendiren Babacan, Fed'in son açıklamasının piyaslarda belirsizliği azaltan etki oluşturduğunu kaydetti. volatilitenin belirsizlikten kaynaklandığını söyledi. 

B C PLANI DENİNCE SPEKÜLASYON YAPILDI

Babacan, "Başbakan B C planı deyince uçuk kaçık spekülasyonlar yapıldı. Yok böyle bir şey. Birkaç tane aklı evvel arkadaşın fikirleri dolaşıyor" dedi.

ENERJİDE KUR ARTTIKÇA MALİYETLER ARTIYOR

Doğalgazı da petrolü de dövizle alıyoruz. Kur arttıkça maliyetler artıyor. Bıçağın kemiğe dayandığı ve kemiği kesmeye başladığı alanlar var. Biz çok heyecana kapılıp da günlük kura adapte olan bir doğalgaz fiyatı kullanmıyoruz. Petrol ise serbest piyasada fiyatlanıyor. Maliyetler düştüğü zaman satış fiyatını yavaş yavaş düşürüyorlar ama artış olduğunda çok hızlı yükseltiyorlar. Dağıtım maliyetinin vatandaş üzerindeki yük belli bir seviyeyi aşarda EPDK müdahale ediyor dedi.

SEÇİMLERİ ATLATALIM

Kurdaki dalgalanmayla ilgili değerlendirme yapan Babacan, "Kuru izleyeceğiz şu seçimleri bir atlatalım, arkadan da Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bir görelim daha somut şeyler söyleyebiliriz. Kur nerede sükunete kavuşacak bunu görmemiz lazım" dedi. Kur hareketine karşı tedbirleri baştan aldıklarını söyleyen Babacan, "Bankalar için sıkıntı yok" şeklinde konuştu. 

(cnbce)