Antalya'da geçtiğimiz yıl, bir grup, Kobani olaylarında gözaltına alınan arkadaşlarına destek için Antalya Adliyesi önünde toplanmıştı.


45 yaşındaki Süleyman Harmankaya isimli kişi, gruptaki Mustafa Cihan Yılmaz ve Vural Köse adlı öğrencileri 'Deli Gaddar' yazılı palayla kovalayıp flamalarını da benzin dökerek yakmaya çalışmıştı.


Harmankaya, 12'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. 


Karar duruşmasında suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanık, adliye önündeki gruba ellerinde neden Türk bayrağı olmadığını sorunca kendisine tepki gösterildiğini belirterek, beraatını istedi.

Mahkeme, duruşmalardaki olumlu hal ve davranışlarını da dikkate aldığı sanığı, takdir indiriminden sonra toplam 10 ay 26 gün hapse mahkum etti. Mahkeme ayrıca Harmankaya'ya 400 lira para cezası verdi.

"BU TÜR OLAYLARIN ÖNÜNÜ AÇAN BİR KARAR"

Duruşma çıkışı açıklama yapan iki öğrencinin avukatı Hakan Evcin, palalı saldırıya verilen cezanın çok az olduğunu belirtti. 


Avukat Evcin, "Bizce daha fazla ceza verilmesi, caydırıcı olması gerekiyordu. Fakat mahkeme duruşmalardaki iyi hali gerekçesiyle takdir indiriminin ardından sanığa 11 aya yakın hapis cezası verdi. Bize göre en üst sınırdan ceza verilmeliydi" dedi. 


Saldırıya uğrayan öğrencilerden Mustafa Cihan Yılmaz ise kararı, bu tür olayların önünü açabilecek bir karar olarak değerlendirdiğini söyledi. Yılmaz, "Dışarda insanlara palayla saldıran birine mahkemede iyi hal indirimi verilmesi, 'Sokakta birilerine palayla, kılıçla saldırabilirsiniz' manasına geliyor" diye konuştu.