ABD’de, "Paralel Yapı"ya ait Chicago'daki Concept Schools adı altındaki 30 sözleşmeli okulun, 2003 ile 2013 yılları arasında 5 milyon dolardan fazla devlet desteğini kendi üyelerine aktararak usulsüzlük yaptığı iddia edildi.

Chicaco Sun-Times gazetesinin haberine göre, Illinois eyaletindeki Chicago kentinde, insanların verdiği vergilerle finanse edilen "Paralel Yapı"ya ait Concept Schools’un, 5 milyon dolardan fazla federal burs parasını, altıdaki sözleşmeli okullardan alarak kendi yakınlarına aktardığından şüpheleniliyor.

"Paralel Yapı"nın dolandırıcılık yaptığı programın adı E-Rate. Program, ekonomik olarak dezavantajlı okulların ve kütüphanelerin internete ulaşımı ve diğer iletişim ihtiyaçları için devlet tarafından fon dağıtım programı olarak biliniyor.

Mahkeme kayıtları, Concept Schools Başkanı Sedat Duman’ın, okullar için, “E-Rate” onay formlarını imzaladığını gösteriyor. Mahkeme kayıtlarına göre, Copcept okullarının bilişim kurulu başkanı olarak adı geçen Hüseyin Shane Ülker’in, “E-Rate” fonlarını kendisiyle ilişkili üç iş yerine hayali fatura ağıyla, Stephen Draviam isimli bilgisayar uzmanının şirketi vasıtasıyla gönderiyor.

Gazetenin Federal Eğitim Bakanlığı Genel Müfettişliğinden özel temsilci Geofreey Wood’a dayandırdığına göre Ülker, parayı kendisine yakın üç şirketin hesabına yatırmadan önce 20 bin doları Türkiye’deki Bank Asya hesabına yatırıyor.

5 milyon dolar “yakın kurumlara” gönderilmiş

Gazetenin FBI memurlarına dayandırdığına göre, Concept Schools daha sonra kendi yönetimine yakınlarla iş yapmaya başladı. Wood’a göre şirket, 5 milyon dolardan fazla ödemeyi yine "Paralel Yapı"yla bağlantılı olan “yakın kurumlara” gönderdi.

Mahkeme kayıtlarına göre, pastadan en büyük payı alan şirket, “E-Rate” fonundan 2,8 milyon dolardan fazla para alan Core Grup A.Ş. Söz konusu şirket, işinin yüzde 92'den fazlasını Concept Schools’la yaptı.

Fedaral ajanların, Core Grup’un Mount Prospect’teki ofislerini ve şirket sahibi Ertuğrul Gürbüz’ün Elk Grove köyündeki evine de baskın yaptığı bilgisi verilen haberde, Concept’in “E-Rate” danışmanı olarak eski yöneticileri Özgür Balsoy’u işe almış. FBI, Balsoy’un da evine baskın düzenledi.