Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliğe ilişkin sorusu üzerine Çavuşoğlu, "Bir an evvel bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Azerbaycan'ın sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesi gerekiyor. Azerbaycan'ın rayon dediğimiz 7 bölgesini Ermenistan halen işgal ediyor. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, uluslararası kararlar var ve buna rağmen hiç kimse sesini çıkarmıyor." dedi.

Bir de Karabağ'ın bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Minsk üçlüsü ne işe yarıyor? Bugün Rusya ve ABD, Fransa ile bu sorunu çözmek istesin bir hafta içinde bu sorun çözülür. Sorunu çözmezseniz böyle çatışmalar oluyor. Biz hiçbir zaman çatışmadan yana değiliz, barışçıl yöntemlerle çözülsün istiyoruz. Elbette her zaman kardeş Azerbaycan'ın yanındayız. Ne zaman, hangi konuda bize ihtiyaç duyarsa biz Azerbaycan'ın yanındayız."

"Sınırda sürekli Ermenistan tacizi var"

Azerbaycan'ın, sorunun barışçıl yönden çözülmesini istediğini bildiren Çavuşoğlu, "Sürekli sınırda Ermenistan'ın tacizleri var. Azerbaycan da tabii ki angajman kurallarını uyguluyor ama bu Azerbaycan'ın tercihi değil, Azerbaycan bir an evvel işgal edilmiş topraklarını geri almak istiyor ve barışçıl yöntemlerle almak istiyor. Umarım bir daha böyle bir çatışma yaşanmaz ve bir an önce de bu sorun çözülür." diye konuştu.
Çavuşoğlu fenalaşan kadın kameramana müdahale etti

Bu arada, açıklama sırasında programı takip eden AA kameramanı fenalaşarak bayıldı. Çavuşoğlu, konuşmasını keserek baygınlık geçiren kameramana müdahale etti. Çavuşoğlu, bilinci açılana kadar kameramanın başında kaldı ve konuşmaya çalıştı. Bu sürede kendine gelen kameramana, sağlık ekipleri müdahale etti.