Tunceli'nin Nazımiye ile Pülümür ilçeleri arasında bulunan dağlık ve ormanlık alanda dün 20 kişilik bir terörist grubunun eylem hazırlığında olduğu, insansız hava araçlarıyla tespit edildi.

Teröristlerin bulunduğu alanlar Malatya'dan kalkan savaş uçakları tarafından bombalandıktan sonra bölgeye İl Jandarma Komutanlığı'ndan Jandarma Özel Harekat timleri helikopterlerle indirilirken, Pülümür'den de karadan asker sevk edildi. Sevdim Ormanları mevkinde PKK'lıların kaçış alanları da Kobra helikopterler tarafından yoğun ateş altına alındı.

ÖLDÜRÜLENLERDEN BİRİ SÖZDE 'ÜST DÜZEY SORUMLU'

Jandarma Özel Harekat timleri dün öğleden sonra PKK'lılarla sıcak temas sağlarken, akşam saatlerine kadar çatışmalar sürdü. Gece boyunca etkili olan yağmur, fırtına ve dolu yağışına rağmen operasyon bölgesinde kalan timler, teröristlerin izini sürdü. Bu sabah saatlerin de takviye timlerin sevk edildiği Sevdim Ormanları'nda yapılan arama tarama faaliyetlerinde 3 PKK'lının çatışmalarda öldüğü tespit edildi. Ölü ele geçirilenler arasında bulunan 1 PKK'lının örgütün Tunceli'deki üst düzey sorumlularından biri olduğu belirtildi.

Öldürülen PKK'lıların üzerlerinde 1 M-16 tüfek, 1 Biksi makineli tüfek, 1 Kalaşnikof tüfek, 4 el bombası, silahlar ait şarjör ile meriler ve mühimmatlar bulundu.

TUZAKLAR İMHA EDİLDİ

Sevdim Ormanları'ndan yapılan arama tarama faaliyetlerinde PKK'lıların tuzakladığı çok sayıda patlayıcı etkisiz hale getirilirken, 4 sığınak ile sığınaklarda kullanılmaya hazır patlayıcılar, yaşam ve gıda maddeleri ele geçirildi. Sığınaklar ile diğer malzemeler imha edilerek, kullanılamaz hale getirildi.