Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bazı soruşturmaların açılıp dokunulmazlık dosyalarının çoğaltılıp Parlamentoya gönderilmesi yönünde talimat verildiğinin gerçeğe dayanmadığını belirterek, "Kimse böyle bir talimat vermedi, vermesi de söz konusu değil " dedi.

Bozdağ, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin ele alındığı TBMM Anayasa Komisyonunda yaptığı konuşmada, komisyonda, arzu edilmeyen ve Meclis'in mehabetine yakışmayan görüntüler ortaya çıktığını belirterek, bundan sonraki süreçte, görüşlerin ileri sürüldüğü çalışmaların yürütülmesi dileğinde bulundu.

Bazı soruşturmaların açılıp, dokunulmazlık dosyalarının çoğaltılıp doğrudan Adalet Bakanlığına ve oradan TBMM'ye gönderilmesi yönünde talimatın verildiğinin gerçeğe dayanmadığını ifade eden Bozdağ, böyle bir talimat verildiğinin ya da verilmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Bozdağ, Türkiye'de iç savaş olmadığını, teröre karşı etkin ve kararlı mücadele olduğuna vurgu yaparak, terör örgütü ve güdümündeki teröristlerin Türkiye'nin bazı yerleşim yerlerine hendekler kazarak, barikat kurarak, mayınlamalar ve çeşitli tuzaklarla insanların hayatını yaşanmaz noktaya taşıdığını, günlük hayatını sürdüremez noktaya getirdiğini söyledi.

Bozdağ, şöyle konuştu:

"Bir devlet egemen olduğu yerlerde terör örgütünün hendek kazıp, barikat kurup, mayınlama yapıp okulları, hastaneleri, ambulansları, sivil insanları, askeri, polisi kurşunlayıp bunların üzerine saldırıp, sonra bunun karşısına geçip seyredemez. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir şey olabilir? Her ülke kendi vatandaşının huzurunu, güvenliğini, selamet içinde yaşamasını, can ve mal güvenliğini, kamu düzeni sağlamayı ve onların temel hak ve hürriyetlerini özgürce kullanabilecekleri bir ortamı sağlaması ana vazifesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunu yapıyor; terör örgütü ve teröristlerle kararlı ve etkin bir mücadele yapıyor"

Haklarında fezleke bulunan milletvekillerinin suçlu veya suçsuzluğuna dair değerlendirme yapılmadığını anlatan Bozdağ, "Teklif, yargılamanın önündeki engeli kaldırıyor. Milletvekilinin suçlu ya da suçsuz olduğu değerlendirmesi yapılmıyor. Dosyası olmayanlar kapsam dışında. Dosyası olan ya da olmayanlar arasında ayrım olsaydı eşitlik ilkesine aykırılık tartışılabilirdi. Eşitlik ve genellik ilkesine aykırı durum yok. Teklifin anayasaya aykırı yönü yok" diye konuştu.

Teklifin geneli üzerindeki görüşmeler sürüyor.