Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında PKK'lı teröristlerce gerçekleştirilen 16 kişinin hayatını kaybettiği katliamda yaralanan Fatma Özçelik, görme yetisini kaybetme riski ile karşı karşıya.

Dürümlü mezrasında 12 Mayıs gecesi terör örgütü PKK mensuplarının 15 tonluk patlayıcı yüklü kamyonu infilak ettirdiği patlamada yaralanan 23 kişiden biri olan 4 çocuk annesi Özçelik, kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki tedavisi tamamlanarak taburcu edildi.

EVİNİ YIKILDIĞI İÇİN AKRABALARININ YANINA YERLEŞTİ

Evi yıkıldığı için eşi ile akrabalarının yanına yerleşen Özçelik, katliamın gerçekleştiği gece yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

"En küçüğü iki yaşında dört çocuğumla ölümden döndük. Patlamanın etkisiyle yüzüm adeta parçalandı." diyen Özçelik, yüzüne onlarca dikiş atıldığını belirtti.

Özçelik, yaralandığında çok kan kaybettiği için sıcak havaya rağmen üşüdüğünü ifade ederek, "Silah seslerini duyup pencereden dışarıya bakmak istedim. Patlama sesini duyduktan sonrasını hatırlamıyorum. Patlamadan sonra kendime geldiğimde hiçbir şey görmüyordum. Çocuklarımın yardımı ile evden çıktım." dedi.

"GÖZLERİMİ İSTİYORUM"

Patlama sonrası kendisini çocukları ile çöken duvarın dibinde yatarken bulduğunu aktaran Özçelik, "Evimizin duvarı dışarı doğru yıkıldı. İçeri doğru yıkılsaydı çocuklarımla duvarın altında kalırdık" şeklinde konuştu.

Özçelik, en küçük çocuğunun iki yaşında olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gözlerimi istiyorum. Yüzüme cam parçaları değmiş. Hastanede ilk olarak doktorlara 'görebilecek miyim?' diye sordum. Allah'a şükürler olsun görüyorum ama hiçbir şey seçemiyorum. Görme kaybı yaşıyorum. Patlamada evim yıkıldı, dört çocuğumla sokakta kaldım ama en çok gözlerimin zarar görmesine üzüldüm. Çocuklarım başka bir köyde, annemin yanında. Her birimiz bir tarafa dağıldık. Allah bunu yapanlara hakkımızı bırakmasın."

EŞİ İLK UÇAKLA DÖNMÜŞ

Fatma Özçelik'in eşi Mürsel Özçelik de evinin geçimini sağlamak için İstanbul'da bir inşaatta çalıştığını belirterek, patlamayı öğrendikten sonra ilk uçakla Diyarbakır'a geldiğini ve hastanede tedavi gören eşinin yanına gittiğini söyledi.

Özçelik, patlamayı olay gecesi kardeşinden öğrendiğini kaydederek, "Kardeşim, 'Patlamanın ne olduğunu bilmiyoruz ama çok büyük bir patlama oldu. Köyün yarısı yıkıldı' dedi. Doktorlar eşimin görmesi için birkaç ameliyat daha yapılması gerektiğini söylediler." diye konuştu.

"DEVLET BİZE YARDIMCI OLDU"

Ev sahibi olmak için yıllarca gurbette inşaatlarda çalıştığını anlatan Özçelik, alınteri ile sahibi olduğu evin patlamada yıkıldığını aktardı.

Özçelik, yıkılan evleri için zarar tespiti yapıldığını dile getirerek, "Devlet bize yardımcı oldu. Allah razı olsun." ifadesini kullandı.

ERDOĞAN'DAN YARDIM İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 28 Mayıs Cumartesi günü Diyarbakır'ı ziyaret edeceğini öğrendiklerini belirten Özçelik, "Eşimin her iki gözünde de görme kaybı var. Doktorlar bize ümit verdi. Eşimin özel bir hastanede tedavi olmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımız bize elini uzatırsa çok seviniriz. Benim için eşimin gözleri her şeyden önemli. Eşim çocuklarımıza bakacak, evde ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bile görse iyi olur." ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU

Bingöl'ün Genç ilçesinde gasbettikten sonra 15 ton patlayıcı yükledikleri kamyonu 12 Mayıs gecesi Yenişehir ilçesi Tanışık Mahallesi'ne getiren PKK'lı teröristlerle, durumlarından şüphelenen köylüler arasında tartışma yaşanmış, vatandaşların, köylerine almak istememesi üzerine teröristler, kamyonla Dürümlü mezrasına doğru hareket etmiş, köylüler tarafından takibe alındığını ve kaçamayacaklarını anlayan PKK'lı teröristler, kamyonu Dürümlü mezrası girişinde infilak ettirmişti.

16 kişinin yaşamını yitirdiği, 23 kişinin yaralandığı patlamanın şiddeti kentin birçok ilçesinde hissedilmiş, olay yerinde yaklaşık 20 metre genişliği ve 4 metre derinliğinde çukur oluşmuştu.

Cesetlerin parçalanması ve geniş bir alana yayılması nedeni ile 13 kişinin kimlik tespiti ancak DNA sonucunda belirlenmiş, PKK'nın gerçekleştirdiği saldırı, 36 çocuğun yetim, 8 kadının da dul kalmasına neden olmuştu.