Soru: Deniz Feneri'nin faailiyetlerini anlatabilir misiniz?

Cevap: Deniz Feneri Derneği 18 yıl önce  Türkiye'de kurulup daha sonra dünyanın bütün mazlum coğrafyalarına ulaşmış bir insani yardım kuruluşudur.  Bugüne kadar 63 ülkede yardım faaliyeti yürüttük.... Son 5 yılda ağırlıklı olarak Suriye'deki insanlık dramına merhem olmaya çalışıyoruz. Türkiye gerçekten dünyaya örneklik teşkil edecek devletiyle, milletiyle ve STK'larıyla topyekün Suriye'deki insanlık dramını bir nebze olsun hafifletmek için var gücüyle çalışıyor.

Soru: Dünyanın vicdan sesi Türkiye diyebilir miyiz?

Cevap: Dünyada tüm insanların ortak bir dili var; vicdan. Türkiye'nin bu yardım elinin dünyanın bu ortak vicdanıyla çok örtüşmediğini görüyoruz. Yani bizler hiç bir hesap yapmadan, hiç bir siyasi angajmana girmeden sadece vicdanımızı dinleyerek dünyadaki bütün mazlum coğrafyalara el uzatmaya çalışan bir milletiz.

Soru: Suriye ve Irak'ta ya da yardım bekleyen coğrafyalar bağlamında nerdeyiz? Yardım karnemiz nasıl?

Cevap: Türkiye STK'ları devletiyle birlikte yıllardır mazlum coğrafyalara ulaşmıştı. Uzun zamandır milletiyle beraber bir toplum ve bir bütün halinde dünyanın insani yardım lideri olarak tescillenmiş bir ülke, Türkiye. Bu tartışılmayan bir konu, yani gerek stk'lar ve tabi ki milletimizin ve devletimizin desteğiyle dünyanın neresinde bir feryat duyuyorsak biz oradayız. Deniz Feneri bugüne kadar  63 mazlum coğrafyaya el uzattı. On milyonlarca dolar yatırımlar yaptık. Eğitim, sağlık, barınma ve acil insani ihtiyaçlar ve afetlere yönelik çok ciddi yatırımlarımız oldu, hala da devam ediyor. 5 yıldır Deniz Feneri Derneği olarak Suriyelilerle iç içeyiz. Suriyeliler bizim komşumuzdu, kardeşimizdi artık entegrasyonu konuşuyoruz. Bu da yardımın bir adım ötesi. Bu durum Türkiye adına övünülecek bir durum.

Soru: Peki Deniz Feneri Ramazan'da neler yapacak?

Cevap:
Deniz Feneri, kurulduğu günden bu yana olduğu gibi bu Ramazan da ulaştıracağı yardımlarla binlerce ihtiyaç sahibi aileyi ve sunduğu birbirinden farklı Ramazan projeleri ile hayırseverleri mutlu edecek. Deniz Feneri Ramazan’dan önce ihtiyaç sahibi binlerce aileye Ramazan gıda kolisi ulaştırmaya başladı. Bir koli gıdayı 75 lira olarak planladık.

Yani tam 18 yıl önce sadece iyilik için çıktığı yolda yürümeye samimiyetle, iyi niyet ve kararlılıkla devam ediyor derneğimiz.

Soru: Deniz Feneri’nin bu Ramazan hayırseverler ve ihtiyaç sahipleri adına sunduğu Ramazan Projeleri nedir?

Cevap:
Allah'a ne kadar şükretsek azdır. Bu sene yine ramazan-ı şerifi bizlere gösterdi. Tabi biz Deniz Feneri Derneği olarak Bir Kumanya da Sen Bağışla projesi ile Ramazan öncesinde 75.000 aileye gıda kolisi dağıtmaya başladık. 

Ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam edeceğiz inşallah. 

Bu arada Ramazan bereketini, gıda kolileri ile yoksul sofralarına taşımak isteyen hayırseverler, içinde kuru gıda ve kahvaltılık malzeme bulunan 75 TL ve 150 TL’lik gıda kolilerinden bağışlayabilirler. 

Ayrıca 10.000 kişiye Bayramlık projemiz kapsamında  hayırseverler Deniz Feneri’nin Bayramlık Projesine 100 TL katkıda bulunarak bayram öncesinde yoksul ya da yetim bir çocuğu sevindirebilir, ona bayram günü arkadaşları gibi yepyeni kıyafetler giymenin sevincini yaşatabilirler. Deniz Feneri bu Ramazan 10.000 ihtiyaç sahibine ayakkabıdan eteğe, pantolondan gömleğe kadar bayramlık giysi ulaştıracak.

Ramazan-ı şerif'te yetimler unutulur mu? Tabi ki unutmadık. Bayram öncesi 5000 Yetime Bayram Harçlığı vereceğiz. Bu bayram 5.000 yetim çocuk, Deniz Feneri’nin kendilerine ulaştıracağı 100 TL'lik bayram harçlığıyla mutluluktan uçacak Allahın izniyle.

Yetim iftarı Türkiye'nin muhtelif illerinde yetim iftarları düzenlenecek.

Suriyeli kardeşlerimize yardım Suriye ve Türkiye'deki 10.000 Suriyeli aileye gıda dağıtımı yapılacak.

İftarda Buluşuyoruz Deniz Feneri ailesi farklı illerde düzenleyeceği iftarlarla bir araya geliyor. Deniz Feneri yöneticileri, çalışanları, gönüllüleri, bağışçıları ve ihtiyaç sahibi ailelerimiz “İftarda Buluşuyoruz” projesi kapsamında aynı sofrayı paylaşacak. Bu Ramazanda 5.000 kişi aynı sofrada buluşup iftar açarak büyük bir aile olmanın mutluluğunu yaşayacaklar.

Misafirhane 

Yakınlarının tedavisi için Ankara’ya gelen ve kalacak yerleri olmadığından hastane bahçelerinde ya da parklarda geceyi geçirmek zorunda kalan ihtiyaç sahiplerine Deniz Feneri misafirhanesi kapılarını açıyor. Ankara’da bulunan misafirhanemizde barınma, yemek ve temizlik hizmetleri sunuluyor. 

Bağışçılarımız bir hasta yakınının 1 günlük konaklama ve yemek ihtiyacını 30 TL ile karşılayabilir.

Adak, Akika, Şükür Kurbanı 

Deniz Feneri hayırseverlerin adak, akika ve şükür kurbanlarını keserek, ihtiyaç sahibi, dul, yetim, öksüz, fakir ve muhtaç ailelere dağıtıyor. Adak kurban bedeli: yurt içi 680 TL, yurt dışı 360 TL'dir.

Soru: Peki Türkiye'deki yardımları anlattınız dünyada Deniz Feneri neler yapacak?

Cevap: Deniz Feneri küresel bir yardım örgütüdür aynı zamanda. Nerede bir feryat varsa Deniz Feneri orada oluyor ve olacak inşallah...

Dünyada Ramazan 

Deniz Feneri bağışçılarının yardımlarını bu yıl yine uzak diyarlara ulaştıracak inşallah.  Afganistan, Bangladeş, Filistin, Gana, Irak, Karadağ, Lübnan, Makedonya, Nijer, Pakistan, Somali, Sudan, Yemen. Bu ülkelerde yapılacak iftarlarla kardeşlik bağlarımız pekişecek.

Dünya yetimlerine bayram harçlığı

Toplamda 15 ülkeye gönüllülerimizin de yer alacağı ekipler gidecek ve İslam dünyası yetimlerine iftar ve yetim harçlığı dağıtılacak.

Soru: Peki son olarak söylemek istediğiniz ne var?

Cevap: Türkiye’de dünyada yaşanan son gelişmeler, insani yardım kuruluşlarının önemini daha da artırdı. Ortadoğu’nun ateş çemberine dönmesi, güneydoğuda oynanan oyun ve 5. yılını dolduran Suriye iç savaşı, Türkiye’nin bu dönemdeki zor imtihanı oldu. Geçen 3 yıllık dönemdeki bağış gelirlerimiz, bir önceki 3 yıllık dönemdeki bağışlarımıza göre  ayni ve nakdide, 3 yıllık toplam artış %80 dir. Bu güzel gelişmeler, Deniz Feneri’nin, insanlığa hizmet yolunda, emin ve kararlı adımlarla yürüdüğünün işaretleridir. Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Buradan bütün hayırsever vatandaşlarımıza ve aziz milletimize bazı bilgiler de vermek istiyorum. 

Bağış yapmanın bir çok yolu var ve önemli avantajlar içeren bir hal aldı. 

Vergi mükellefi iseniz Deniz Feneri’ne yapacağınız gıda, giysi, temizlik malzemesi ve yakacak bağışlarınızı “Gıda Bankacılığı”k kapsamında vergiden düşebilirsiniz. Bu çok önemli....  

Bu Ramazan yoksul aileler için hazırladığınız gıda kolilerinizi birlikte dağıtalım. Kolileri siz hazırlayın, istediğiniz ilden, istediğiniz ihtiyaç sahibi aileyi size biz haber verelim. 

Fitre ve Zekâtlarınızı Vermeyi Unutmayın 

Gelin fitre ve zekâtlarınızı bu Ramazan ihtiyaç sahibi dul, yetim ve yoksul ailelere birlikte ulaştıralım.