Mardin’in Nusaybin ilçesinde PKK’lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukur ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca 14 Mart’ta başlatılan ve 3 Haziran’da tamamlanan “Atmaca-7 Operasyonu”nun ardından arama tarama çalışmaları sürüyor.
495 teröristin etkisiz hale getirildiği, 515 barikatın kaldırıldığı, bin 256 el yapımı patlayıcının imha edildiği ilçede Abdülkadirpaşa, Fırat, Yenişehir, Dicle, Zeynelabidin ve Kışla mahallelerinde teröristlerce yerleştirilen el yapımı patlayıcılar, uzman ekiplerce tek tek ortaya çıkarılıyor. Başarıyla tamamlanan terör operasyonunun ardından son bir ayda teröristlerce tuzaklanan çoğunluğu basma düzenekle güçlendirilmiş 132 el yapımı patlayıcı daha tespit edildi.

Güvenlik kaynakları, patlayıcıların etkisini artırmak amacıyla metal parça, çivi, bilye, tüp, yangın tüpü, çelik tencere gibi malzemeler kullandığını belirtti. Teröristlerin, patlayıcıları evin birçok bölümüne, genellikle kapı ve pencerelerin giriş noktaları ile gardırop, yatak altı, mutfak tezgahı, çocuk beşiği ve soba içlerine yerleştirdikleri tespit edildi.