Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma  kapsamında gözaltına alınan meslekten ihraç edilen 54 hakim ve savcıdan 8'i  tutuklanırken, 46'sı adli kontrol hükümleri kapsamında haklarında yurt dışına  çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Önder Yaman'ın koordinesinde  FETÖ'ye mensup olduğu iddiasıyla hakim ve savcılara yönelik soruşturma kapsamında  gözaltına alınan 54 şüphelinin savcılık ve hakimlikteki ifade işlemleri sona  erdi.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, meslekten ihraç edilen  aralarında hemşire Ayşegül Terzi'yi darbettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan  Abdullah Çakıroğlu'nun tahliyesine karar veren hakim İ.U, Bursa Ticaret Mahkemesi  Başkanı İ.P'nin de bulunduğu 8 şüphelinin ''silahlı terör örgütüne üye olmak''  suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Hakimlik, yine aralarında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi üyesi  hakimlerin de bulunduğu 46 şüphelinin ise adli kontrol hükümleri uygulanarak  serbest bırakılmasına hükmetti. Serbest bırakılan şüphelilerin yurt dışına  çıkışına yasak konuldu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) 17 Mart'ta 202 hakim ve  savcının meslekten ihracına ve haklarında soruşturma yapılmasına karar  verilmişti. Bu doğrultuda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, İstanbul Bölge  Adliye Mahkemelerine bağlı olan çevre iller de dahil olmak üzere görev yapan 55  hakim ve savcı hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan gözaltı  kararı verilmişti.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 1 şüphelinin işlemleri ise  sürüyor.