Bir dönemin arabesk müzik dünyasına damgasını vurarak ünlü sanatçıların söz yazarlığını yapan 64 yaşındaki Süleyman Akova, şimdilerde ise İstiklal Caddesi'nde kedileri ile birlikte yaşam mücadelesi veriyor. Hayvanları çok sevdiğini belirten Akova, caddeye koyduğu tartıyla insanları tartarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Akova kazandığı parayla, hem baktığı kedilerine mama alıyor hem de ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. 
80'li yılların sonunda ve 90'lı yılların başında Sinan Özen'den, Selahattin Özdemir'e, Alişan'dan, Derviş'e kadar birçok ünlü ismin seslendirdiği şarkıların söz yazarlığını yapmış olan Süleyman Akova'nın verdiği yaşam mücadelesi yürek burkuyor. 

"KEDİLERİM OLMAZSA YAPAMAM" 
İki yıldır İstiklal Caddesi'ne koyduğu tartıyla geçimini sağlamaya çalıştığını belirten Akova, "Burada kazandığım parayla kendime bakıyorum, kedilere mama alıyorum. Buradaki parayla geçinip gidiyorum kedilerle dostluk kurdum. Tarlabaşı'nda tek göz oda tuttum orada yaşıyorum. Ben bu kedilerim olmazsa yapamam, onlar da bensiz yapamaz. Kediler bizlere Allah'ın bir vergisi, dilsiz kullar bunlar" dedi. 

"BU ORTAMIMI KİMSE BİLMİYOR, BELKİ DE BENİ ÖLMÜŞ BİLİYORLAR" 
1987 yılında şarkı sözü yazarlığı yaptığını söyleyen Akova 7 yıl Unkapanı'nda kaldığını ifade ederek, "Sinan Özen'den 'Çıldıracağım' şarkısı bana ait, Selahattin Özdemir'den 3 parça bana ait, Derviş'in okuduğu Alişan'ın okuduğu şarkılar da var bana ait. Bu söylediğim Çıldıracağım'ın sözlerini, Sinan Özen okudu, Kurtuluş okudu, Meral Sezgin okudu, Hakan Aslan okudu, 13 - 14 sanatçı okumuştu o zamanlar. Sinan Özen benim yazdığım bu parçayla piyasaya çıkarak meşhur oldu. Tabi ama şu anda bu ortamımı kimse bilmiyor. 20 seneden fazla oldu kayıplara karıştım. Belki de çoğu beni ölmüş biliyordur" diye konuştu. 
1990 yılında Selahattin Özdemir tarafından seslendirilen 'Yaşarken Ölenler İçin' şarkısının şimdilerde kendini ifade ettiğini söyleyerek sözlerini okuyan Akova, zamanında yardımcı olduğu insanların kendisini hatırlamıyor olmasından dert yandı. 
Akova'nın kedilere mama almak için tartıcılık yaptığını gören birçok vatandaş ise, kendisinin bu davranışını takdir etti