Derin'in cenazesi, Merkez Üç Hilal Camisi'nde ikindi namazını müteakip  kılınan cenaze namazının ardından, Çakmak Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
Karikatürist Ahmet Altay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Derin ile  1987 yılında Türkiye Çocuk Dergisi'nde tanıştığını söyleyerek üzüntüsünü dile  getirdi.

''ÇİZGİ ROMANDA TÜRKİYE'DE AKLA GELEN 3 İSİMDEN BİRİ''
 
Tanıştığı dönemde yaşça küçük olduğunu kaydeden Altay, 1994'te  "Ustura" mizah dergisinde birlikte çizim yaptıklarını aktararak, "Hakikaten çizgi  roman dendiğinde, Türkiye'de akla gelen 3 isimden biri. İlk akla gelen isim yani.  İnanılmaz yeteneklidir. Kurşun kalem kullanmadan çizgi roman yapan adam görmedim.  Hiç kurşun kalem atmadan çizgi roman çizerdi." dedi.
 
Altay, Ragıp Derin'in sağlık sorunları nedeniyle iki sene önce  İstanbul'dan Balıkesir'e, ardından Denizli'ye gittiğini dile getirerek,  "Karikatürist değildi Ragıp abi. Her şeyi çizebilen bir insandı. O kadar sağlam  deseni vardı ki kurşun kalem atmadan fırçayla çizebiliyordu. Biz Ustura mizah  dergisindeki gençler, etrafına doluşur bakardık. Hem bizle sohbet ederdi hem de  bir buçuk sayfa çizgi roman çizerdi. İnanılmaz çizgileri vardı. Gerçekten büyük  bir ustayı kaybettik. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun." ifadelerini  kullandı.
 
Kocaeli'de 1950'de dünyaya gelen Cemal Ragıp Derin, aralarında  Hürriyet, Kelebek, Güneş, Türkiye Çocuk, Yeni Şafak'ın da bulunduğu birçok gazetede karikatüristlik yaptı. Derin, çok takip edilen çizgi romanları  resimlerken, yayınevleri için çeşitli kitapların da resimlerini yaptı. Usta  karikatürist Derin ayrıca, TRT Haber'de yayımlanan Hattı Müdafaa Belgeseli'nin  bazı bölümlerinde de tarihi resimleri çizmişti.