Seçimlerden en büyük beklentisinin 'istikrarın çıkması' olduğunu belirten Çiçek, “Buna en yakın parti, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 oy alan AK Parti'dir. Diğer partilerin istikrarı yakalama şansı yok. 7 Haziran sonrasında koalisyonla ancak hükümet olabilirlerdi, o şansı da iyi kullanamadılar” dedi. 
Seçim kararının hayırlı olmasını dileyen Çiçek, Türkiye'nin kendine yakışır bir seçim gerçekleştirmesi gerektiğine vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:


1 KASIM ÇOK ÖNEMLİ


“1 Kasım seçiminin şaibesiz, sıkıntısız olmasını diliyoruz. Çünkü hem kendi iç dinamiklerimiz bakımından, hem de Türkiye'de demokrasinin kurumsallaşması ve imajı adına dışarıdan bakıldığında değerlendirmek bakımından bu seçim son derece hayati. Her seçim önemli ama 1 Kasım çok daha önemli. 7 Haziran'da seçiminden sonra hükümet kurulamadı. Türkiye bir süreden beri hükümetsiz. Arkadaşlar, 'Türkiye'nin işleri boşlukta kalmasın' diye tüm çabayı gösteriyor ama yine de dışarıdan baktığınızda Türkiye, şu an geçici hükümetle yönetiliyor şeklinde algı var. Bu durum karar vericiler açısından tereddüt getirir. İş dünyası ve dış politikada muhataplarımız açısından da bunun doğurabileceği sakıncalar var. O nedenle ilk defadır ki seçimlerin ardından yeni bir seçime gitme mecburiyeti hasıl oldu. Vatandaşımızın bunu iyi değerlendirmesi gerekiyor. Niye tekrar seçime gidiyoruz, neden hükümet kurulamadı. Bunun değerlendirmesini vatandaşımız sandıkta yapacak.”


2016'YI DA KAYBETMEYELİM


Seçimden istikrarın çıkmasını beklediğini belirten Çiçek, “Türkiye 61 seçimlerinde koalisyonla tanıştı. 54 yılın, 28'i koalisyonlarla geçti. 26 yılda bir partinin tek başına iktidarı var. Dolayısıyla Türkiye bugün hangi kazanımları elde ettiyse siyasi istikrarla bu faydayı sağladı. İstikrar çıkmadığı takdirde yine günlerce yeni hükümet formülleri üzerinde konuşacağız. 2015 gitti, 2016'yı da kaybederiz halbuki Türkiye'nin 2023 hedefleri var” dedi. Türkiye son 54 yıllık zamanı koalisyonlar anlamında iyi kullanamadı. Siyasi istikrar Türkiye için önemlidir. Benim 1 Kasım'dan beklentim, seçimlerin huzur içinde geçmesi, Türkiye'ye yakışır bir seçim olmasıdır. Ülkemizin imajına olumlu katkı sağlayacak seçimin barış ve huzur içinde yapılmasını ümit ediyorum.


KOALİSYONLU YILLAR KAYIP


Geri dönüp bakın koalisyonlu yıllarda neleri kaybettik! Türkiye'nin zaman kaybetmemesi, vatandaşımızın bu düğümü çözmesi lazım. İnşallah 1 Kasım'da bu düğüm çözülür.


HDP KENDİNİ GÖZDEN GEÇİRSİN


HDP'nin yer aldığı geçici seçim hükümeti anayasal zarurettir. Vatandaştan oy alan ve 80 milletvekili ile Meclis'te temsil edilen HDP'nin politikalarını, terörle ilişkilerini gerçekten gözden geçirmesi gerekiyor.
Kaynak: Neşe Sarıdoğan - Star