Meclis'te yapılan oylama sonrası seçim hükümetindeki bağımsız bakanların yemin etmesine karar verildi. İlk 3 bakanın yemin etmesinden sonra yine sert bir tartışma çıktı ve TBMM Başkanvekili Koray Aydın, oturuma 10 dakika ara verdi.
AK Parti Grup Başkanvekillerinin ısrarla "Yemin edip etmeme konusunda oylama yapıldı. Aslında bu oylamanın yapılmaması gerekiyordu. Dışarıdan atanmış bağımsız bakanların anayasal hakkı olan yemin konusunda TBMM'de usul tartışmasıyla bunu engelleyici bir tutum sergilemesi anayasa aykırıdır" açıklamaları sonrası TBMM Başkanvekili Koray Aydın, 11 bağımsız bakanın yemin etmesi kararını aldı.


İLK YEMİNİ SELAMİ ALTINOK ETTİ


İlk yemini İçişleri Bakanı Selami Altınok etti. Daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kudbettin Arzu kürsüye geldi ve Arzu'nun ardından Adalet Bakanı Kenan İpek etti. Ancak sert tartışma sonrası, Başkanvekili Aydın yemine 10 dakika ara verdi. Aradan sonra yemin oturuma kaldığı yerden devam etti.


İLK OYLAMADA YÜZDE 60'LIK BLOK YEMİN İSTEMEDİ


CHP grubunun itirazı sonucunda yapılan ilk oylamada CHP, MHP ve HDP bakanların yemin etmemesi yönünde oy kullandı.


AMAÇ SEÇİM HÜKÜMETİNİ DÜŞÜRMEK


Seçim hükümetinde yer alan bağımsız bakanların yemin edememesi durumunda, ülkeyi 1 Kasım genel seçimlerine götürecek hükümet düşecekti.