Enyeama, sosyal paylaşım sitesi Instagram'daki "vinny2908" isimli  hesabından yaptığı açıklamada, 13 yıldır 101 kez terlettiği Nijerya Milli Takımı  formasını artık giymeyeceğini belirterek, "Oynadığım süre boyunca inancımı  korudum ve milli marşımızı tutkuyla söyledim. Bundan böyle Nijerya A Milli Futbol  Takımı'nın kaptanı ve kalecisi değilim. Nijeryalı taraftarlar ve destekçilere  teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.


Afrika Uluslar Şampiyonası elemeleri ilk turunda Burkina Faso ile  oynayacağı karşılaşmaların yanı sıra Kongo ve Kamerun ile yapacağı hazırlık  maçları için Belçika'da kampta bulunan Nijerya'nın teknik direktörü Sunday  Oliseh'in, takıma geç katıldığı için Enyeama'yı kovduğu iddia edilmişti.


Geçen ay vefat eden annesinin cenaze törenine katılmak için izin  isteyen Enyeama ile teknik direktör Oliseh arasında tartışma yaşandığına ilişkin  çıkan haberler sonrası Nijerya Futbol Federasyonu, "thenff" isimli Twitter  hesabından, ikili arasındaki sorunun çözüldüğü ve deneyimli kalecinin kampta  olduğunu paylaşmıştı.


Olay sonrası Oliseh, dostluk maçlarında takımın kaptanlığını,  Enyeama'nın değil CSKA Moskova forması giyen Ahmed Musa'nın yapacağını söyledi.


 Ligue 1'de 2013-14 sezonunda 1061 dakika boyunca kalesini gole kapatan  Enyeama, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu'nun (IFFHS),  kalecilerin ulusal lig maçlarındaki performansını baz alarak yaptığı tüm  zamanları kapsayan değerlendirmesinde "en uzun 40. gol yememe serisi"ne imza  atmıştı.