UEFA İcra Kurulu'nun olağanüstü toplantısında, Türkiye Futbol  Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in de aralarında bulunduğu UEFA'ya  üye 54 ülkenin federasyon başkanları, İsviçre'nin Nyon kentindeki genel merkezde  bir araya geldi. 
 
Toplantıya FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik de katılıyor. FIFA  Başkan Vekili Issa Hayatou ise FIFA'yı temsilen toplantıda yer alıyor. 
 
Platini, futboldan men edildiği için toplantıya katılamıyor. Diğer  yandan UEFA, Platini yerine bir vekil atamadığı için toplantıda UEFA Başkan  Vekili de bulunamıyor. 
 
UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, toplantılar sonrasında alınan  kararlar ve gelişmeler hakkında bu akşam TSİ 19.00'da basın toplantısı  düzenleyecek. UEFA İcra Kurulu'ndan daha önce yapılan açıklamada, Platini'ye  güvenildiği belirtilmişti. 
 
FIFA Etik Kurulu, 8 Ekim'de FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, UEFA  Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini ile FIFA Genel Sekreteri Jerome  Valcke'ye 90 gün futboldan men cezası vermişti. Açıklamada, verilen 90 günlük men  cezalarının 45 günü aşmayacak şekilde uzatılabileceği de belirtilmişti. 
 
Blatter, Platini ve Valcke, bu süre içinde ulusal ve uluslararası  düzeyde hiçbir futbol organizasyonunda yer alamayacak. 
 
ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey  yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta  Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta  düzenlenen kongrede 5. kez FIFA Başkanlığı'na seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter,  seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı. 
 
FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim kongresi, 26  Şubat 2016'da yapılacak. Suçlamalara adı karışan Platini de başkan adayları  arasında yer alıyor.