İspanya'da 1. ve 2. futbol liglerindeki kulüpleri temsil eden Profesyonel Futbol Ligi (LFP) kurumunun başkanı Javier Tebas, Barcelonalı  oyuncu Arda Turan'ın LFP'ye kaydolabileceğini ama bu durumun, yıldız oyuncunun  forma giymesi için yeterli olmadığını söyledi. 
 
LFP'nin Madrid'teki ofisinde yabancı basın mensuplarına  değerlendirmeler yapan Tebas, "Arda Turan, LFP'ye başvurursa hemen kayıt yaparız  ama bu, sorunu çözmez. Arda'nın La Liga'da oynaması için hem LFP'ye hem de  İspanya Futbol Federasyonu'na kayıt olması gerekiyor. Bir kulübün sakat  futbolcusu yerine başka bir oyuncuyu alabilmesi kuralı, İspanya'dan başka ülkede  yok. Bu yüzden hukuki bir sorun var. FIFA, Barcelona'ya transfer dönemine kadar  değil ocak ayına kadar hiçbir yeni futbolcu oynatmama cezası verdiğini savunuyor.  Federasyon da bu yüzden Arda'yı kaydetmiyor" ifadelerini kullandı. 
 
Barcelona Kulübü'nün, temmuz ayında Atletico Madrid'ten transfer  ettiği Arda Turan, FIFA'nın Katalan kulübüne verdiği cezadan dolayı sadece  antrenmanlara çıkıyor ve milli takımda oynayabiliyor. Sakat oyuncusu Rafinha'nın  yerine Arda'yı La Liga'ya kaydettirmek isteyen Barcelona, FIFA'nın cezasından  dolayı henüz girişimlerinden sonuç alamadı.