Tüm dünyayı etkisi altına alınan koronavirüs bu defa Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto'nu buldu. Bakanın koronaya yakalandığının duyulmasının ardından oklar birden başbakana döndü. Temaslı olduğu bilinen başbakanın gece kulübünde eğlendiği haberi, halkın tepkisine yol açtı.

KARANTİNAYA GİRMESİ GEREKİYORDU
Finlandiya’da Başbakan Sanna Marin’in gece eğlencesi gündem oldu. Marin’in Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto'nun Covid-19 testinin pozitif çıktığı gün başkent Helsinki’de sabaha kadar arkadaşlarıyla bir gece kulübünde eğlenmesi birçok vatandaş tarafından tepkiyle karşılandı. Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, 4 Aralık'ta yerel saatle 22.30'da Haavisto'nun Covid-19’a yakalandığını duyurmuş, Bakan Haavisto ile temas halinde olan tüm devlet çalışanlarına kısa mesajla haber verildiğini aktarmıştı.
Fin basınında ayrıca, söz konusu kişilere evde kalmaları ve başka kişilerle temastan kaçınmaları uyarısında bulunulduğu aktarıldı. Haberlerde, 36 yaşındaki Marin’in 04.00’e kadar arkadaşlarıyla eğlendiğin belirtilerek, gece külündeyken Marin’in çekilmiş bir fotoğrafına yer verildi.

"SORUMSUZSUN"
Başbakan Marin, Dışişleri Bakanlığının uyarısına rağmen gece kulübünde sabaha kadar eğlenmesi tepkilere neden olurken, Bakanlık tarafından atılan mesajı dün gördüğünü ve gece kulübüne gittiği için hükümet yetkililerinin kullandığı telefonu değil, kişisel telefonunu yanına aldığını aktardı. Marin ayrıca, kulüpteyken Haavisto’nun kendisini arayarak durum hakkında bilgilendirdiğini ve Haavisto ile yakın temasta olmadığı için evde kalmasına gerek olmadığını ifade etti. Marin, dün erken saatlerde PCR testi yaptırdığını ve negatif çıktığını açıklayarak, "Yarın bir test daha yapacağım. İkinci test sonucuna kadar başkalarıyla temastan kaçınacağım" dedi.
Sosyal medyada gündem olun Marin hakkında bir kullanıcı, "Lütfen. O durumdaki her mantıklı insan evde kalırdı ve sarhoş olmak için bir gece kulübüne gitmezdi. Ama hayır, bunu yapmadın. Sorumsuzsun” dedi.

Bir başka kullanıcı ise, "Ülkenin başbakanının cep telefonu yanında yoktu ve ulaşılamıyor. Savaş çıkarsa ve Sanna bardaysa Allah yardımcımız olsun" ifadelerini kullandı.

Bangladeşli eski bakan korona nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti Bangladeşli eski bakan korona nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti Bangladeş’in bir dönem önceki Sağlık Bakanı ve hükûmette olan partisinin sözcüsü Muhammed Nasim, 1 Haziran'da koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybetti.

Yeni atanmıştı! Cezayir Başbakanı korona oldu Yeni atanmıştı! Cezayir Başbakanı korona oldu Yeni atanan Cezayir Başbakanı Benabderrahmane'nin koronavirüse yakalandığı öğrenildi.

Fransa Başbakanı koronavirüse yakalandı Fransa Başbakanı koronavirüse yakalandı Fransa Başbakanı Jean Castex'in yeni tip koronovirüs testinin pozitif çıktığı bildirildi.