Fransız Senatosu'nun verdiği spor müsabakalarında "göze çarpan dini semboller giymenin yasak olduğunu" belirten yasa teklifininin kabul edilmesinin ardından, Fransa’da kadınlar ayaklandı. Başkent Paris’te kadınlar, müsabakalarda başörtüsü yasağını senatonun önünde maç oynayarak protesto etti.

"HERKES İÇİN FUTBOL"

Fransa’da kadınlar, spor müsabakalarında başörtüsü takmalarının yasaklanmasının ardından kararı protesto etmek için senatonun önünde toplandı. Protestoda “Herkes için futbol”, “Devlet istemese de biz futbol oynayacağız” sloganları atılırken, sporcu kadınlar senatonun bulunduğu Lüksemburg Bahçesi'nde futbol maçı oynadı. Kadın futbolculardan oluşan Les Hijabeuses (Başörtülüler) Kolektifinin Başkanı Founé Diawara, "Bütün bunlar büyük bir adaletsizlik gibi geliyor. Dışlanmışlık hissi var ve bu derinden hissettiğimiz bir şey. Bizi dışlıyorlar, oysa futbolun ve sporun temel değerleri birleşmek ve bir araya gelmek. Biz sadece futbol oynamak istiyoruz. Başörtüsü taraftarı militanlar değil, futbol aşıklarıyız" dedi.

NE OLMUŞTU?

Fransız Senatosu, 18 Ocak’ta spor organizasyonları tarafından düzenlenen etkinliklere ve yarışmalara katılmak için "göze çarpan dini semboller giymenin yasak olduğunu" belirten yasa teklifini kabul etmişti. Yasanın yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclis tarafından da onaylanması bekleniyor.
Fransa Futbol Federasyonu şampiyonluklarında başörtüsü takılmasını yasaklarken, Uluslararası Futbol Federasyonu Birliği (FIFA) 2014'ten beri başörtüsü takılmasına izin veriyor.

Müslüman kadın, başörtüsüyle girişine izin verilmeyen poligona dava açtı Müslüman kadın, başörtüsüyle girişine izin verilmeyen poligona dava açtı ABD'de, Missouri eyaletinde bulunan bir poligona giden Müslüman kadın, başörtüsüyle girişine izin verilmemesi ardından, söz konusu poligonun yetkililerine dava açtı.

Kanada'da skandal karar: Bill-21’i gerekçe gösterdiler... Başörtüsü taktığı için öğretmenlikten atıldı Kanada'da skandal karar: Bill-21’i gerekçe gösterdiler... Başörtüsü taktığı için öğretmenlikten atıldı Kanada'da başörtülü bir öğretmen, okul yönetimi tarafından Bill-21 yasası gerekçe gösterilerek işinden edildi.

Fransız yetkiliden başörtülü kadına skandal benzetme! Fransız yetkiliden başörtülü kadına skandal benzetme! Fransa'da bir belediye başkanının özel kalem müdürlüğü görevini yürüten şahsın, başörtülü kadına "yarasa" benzetmesi yapması üzerine görevden alınacağı öğrenildi.