3 yıl önce ilk kez Almanya’da üretilip hizmete sokulan hidrojen yakıtlı çevreci tren, Japonya’da da hizmete giriyor. East Japan Railway (JR East) firması, Toyota ve Hitachi iş birliğiyle ürettiği tren, Japonya’da ilk kez tanıtıldı. 

KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR 

Çevreci tren, çatısındaki tanklarda muhafaza ettiği hidrojenin havadaki oksijenle reaksiyona girmesiyle kendi elektriğini üretiyor. 

Kendi elektriğini kendi üretiyor. 

 

SAATTE 10 KM. HIZA ULAŞIYOR

Saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen treninin Mart ayında test sürüşlerinin başlaması bekleniyor. 2030 yılında ise piyasaya sürülmesi hedefleniyor. 

“SIFIR KARBONDİOKSİT EMİSYONLU” 

Japon firmanın “Sıfır karbondioksit emisyonlu" yeni modeli, halihazırda kullandığı dizel taşıtların yerine kullanmayı planlıyor. Japonya'da hidrojenle çalışan yolcu taşıt ve otobüsleri hizmet verebilirken ilgili kanun, trenlerin bu yakıtı kullanabilmesine izin vermiyor.

Kamu yayıncısına göre JR East, üretilen prototipe yönelik gerekli kanuni muafiyetlerin sağlanması için çaba sarf edecek.

Japonya ile Çin arasında casusluk krizi Japonya ile Çin arasında casusluk krizi Çin'de bir Japon vatandaşının casusluk şüphesiyle tutuklandığı bildirildi. Tutuklanan şahsın, Japon vatandaşının sağlık durumunu tespit edilmeye yönelik çalıştığı belirtildi.

Japonya'da kaybolan F-15'in bir pilotu daha ölü bulundu Japonya'da kaybolan F-15'in bir pilotu daha ölü bulundu Japonya'da geçtiğimiz ay askeri üsten havalandıktan sonra radardan kaybolan F-15 savaş uçağının bir pilotunun daha cansız bedenine ulaştıldı

Toyota'dan, Japonya'da üretimi durdurma kararı Toyota'dan, Japonya'da üretimi durdurma kararı Toyota Motor, yeni tip koronavirüsün otomobil parçaları sağlayan sektöre olumsuz etkisi sonucu Japonya'daki 11 tesisindeki üretimi durduracak.