Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Süleyman Hilmi Yılmaz, günlük hayatımızda burun kanamalarının sıklıklar karşılaşıldığı durumlarda duyarlı olarak bir uzmana başvurulmasını belirtti. Burnun vücuda giren havayı nemlendiren ve ısıtan bir organ olduğu için yoğun bir damar ağına sahip olduğunu kaydeden Op. Dr. Yılmaz "Bu nedenle burun kanamaları nadir olmayan bir sıklıkta görülmektedir. Genç yaşlarda daha çok ön burun kanamaları görülürken ileri yaşlarda arka burun kanamaları daha sık görülmektedir" dedi. 

Ön ve arka burun kanamalarının farkı 
Ön burun kanamaları genellikle ciddi kanamalar olmadığını söyleyen Op. Dr. Yılmaz, "Evde yapılacak birkaç müdahale yöntemi bile durmasını sağlayabilir. Arka burun kanamaları ise sıklıkla başka hastalıklarla (örneğin hipertansiyon) birliktelik gösterdiği için çok defa hekim müdahalesi gerektiren kanamalardır. Travma burun kanamalarının en sık nedenidir. Buruna dışarıdan gelen darbeler, çarpma, burun üzerine düşme, parmakla burun karıştırma ve buruna sokulan yabancı cisimler (son ikisi özellikle çocuklarda) çeşitli travma örnekleri olarak sayılabilir. Diğer risk faktörleri kuru sıcak veya soğuk havalara bağlı olarak burun iç derisinin (mukoza) kuruması, burun veya sinüslerdeki enfeksiyonlar (rinit ve sinüzit), burunda kemik eğriliği olması (septal deviasyon), alerji, tansiyon yüksekliği, çeşitli kanama bozuklukları ile seyreden hastalıklar ve tümörlerdir". 

Öksürüğüm Geçmiyor Ne yapmalıyım? Öksürüğe Ne İyi Gelir? Kuru öksürükten Nasıl Kurtulurum? Öksürük Tedavi Yöntemi Öksürüğüm Geçmiyor Ne yapmalıyım? Öksürüğe Ne İyi Gelir? Kuru öksürükten Nasıl Kurtulurum? Öksürük Tedavi Yöntemi Öksürüğe ne iyi gelir? Kuru öksürükten Nasıl Kurtulurum; Öksürükten kurtulma yolları. Öksürüğüm Geçmiyor, Ne Yapmalıyım? Geçmeyen öksürük için ne yapmalı? (Öksürüğe Ne İyi Gelir?) Kuru Öksürükten Nasıl kurtulurum? Nasıl Tedavi Edilir? Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer? Öksürüğü geçirmenin birçok farklı yolu bulunmakla birlikte sık sık yaşanan bu durum farklı bir hastalık belirtisi de olabilir. Öksürüğe burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş kusma, hırıltı, sık nefes alma, zor nefes alma eşlik eder. Genellikle gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı, gıcık ve hırıltı gibi hastalıkları atlattıktan sonra boğazımızda kuru bir öksürük kalır. Öksürüğü geçmeyen vatandaş "Öksürüğüm geçmiyor, ne yapmalıyım?" sorusunun cevabını arıyor. Peki Gıcık haline gelen öksürüğü geçirmek için ne yapmalı? İşte size öksürüğe iyi gelen doğal karışımlar, ve yapılması gerekenler. Tüm detaylar haberimizde....

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir? Domuz Gribi Nedir, Öldürür mü, Domuz gribinin tedavisi var mıdır? Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir? Domuz Gribi Nedir, Öldürür mü, Domuz gribinin tedavisi var mıdır? Domuz gribinin belirtileri nelerdir? Domuz Gribi Nedir, Öldürür mü, Domuz Gribi Tedavisi Var Mıdır? Domuz gribinin tedavisi var mı, varsa tedavisi nasıl uygulanır? Domuz gribi teşhisi ve gribe karşı alınabilecek önlemler haberimizde.Domuz gribi belirtileri ve korunmanın yolları... Domuz gribi belirtileri nelerdir, domuz gribi, son zamanlarda birçok ilde kendisini gösteren domuz gribi birçok kişiyi tehdit etmektedir. Domuz gribi, domuz gribi belirtileri, domuz gribi nedir, domiz gribi aşısı, domuz gribi öldürür mü,Bizler de sizler için domuz gribi belirtilerini araştırdık. Grip salgını, aynı zamanda Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Levent Akyıldız domuz gribi hakkında açıklamalarda bulunarak domuz gribinden korunma yöntemlerini açıkladı. Peki domuz gribinin belirtileri nelerdir?

Genizdeki Balgam Nasıl Atılır, Çıkarılır? Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir? Balgam Söktüren doğan karışım! Öksürmeden balgam nasıl çıkartılır... Genizdeki Balgam Nasıl Atılır, Çıkarılır? Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir? Balgam Söktüren doğan karışım! Öksürmeden balgam nasıl çıkartılır... Genizdeki Balgam nasıl atılır, balgam nasıl çıkarılır, başgamlı öksürüğe ne iyi gelir, öksürmeden balgam nasıl çıkartılır soruları en çok arananlar arasında girdi. Hastalıktan bir türlü kurtulamayan ve genzinde balgam oluşan kişiler balgam nasıl atılır, balgam nasıl çıkar, öksürmeden başgam nasıl atılır diye aratıyor. Peki balgam söktüren doğal karışımlar neler, balgam söktüren bitki, kolay balgam çıkaran doğal karışımlar neler? Sizler için tüm sorularınızı cevapladık. İşte Balgam Nasıl Atılır, Çıkarılır? Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir? Balgam Söktüren Doğan Karışım... Öksürmeden balgam nasıl çıkartılır aramalarınızın cevapları...

Burun kanamasında yapılması gerekenler, burun kanaması nasıl geçer? 
Op. Dr. Yılmaz, burun kanaması olduğunda öncelikle sakin olması gerektiğini ve bunun durdurulabilir bir kanama olduğu hatırlanması gerektiğinin altını çizerek, "Burun içerisindeki pıhtılar kanamanın durmasına engel olduğu için bol su ile burun içerisi temizlenir. Uygun bir yere oturarak ve baş öne doğru eğik olacak şekilde (trotter pozisyonu) burun yaklaşık 10 dakika kadar sıkılır. Bu sırada alına ve enseye soğuk uygulama yapılır. Bu uygulamalar sonrasında kanama hala devam ediyorsa hastaneye başvurmak gerekir" diye konuştu. 

Burun kanamasında hastaneye başvurulması gereken durumlar;
Op. Dr. Yılmaz, hastaneye başvurulması gereken durumları ise "Tekrarlayan burun kanamalarında, 10 dakika boyunca, burun sıkıştırıldığı halde, kanama devam ediyorsa, kanama kısa süre sonra tekrarlıyorsa, fenalaşma, sersemlik veya bayılma hissi varsa, çarpıntı veya nefes almada zorluk varsa, kan tükürülmesi veya kusma ile ağızdan kan geliyorsa ve aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanıldığı durumlarda" şeklinde açıkladı. 

BURUN KANAMASI NASIL GEÇER?

Alerji, enfeksiyon veya kuruluk durumlarında burun karıştırılması, kuvvetli sümkürme, kanama pıhtılaşma bozukluğu, aspirin ve benzeri ilaç kullanımı, yüksek tansiyon, burun orta bölmesindeki eğrilik, kaza ve darbe, baş ve yüz yaralanmaları, tümör ve kontrolsüz kan sıvılaştırıcı ilaç kullanımı gibi farklı sebeplere bağlı olarak burun kanaması meydana gelebilir Peki, burun kanaması durumunda ne yapılmalı? Burun kanaması nasıl geçer?

Burun kanaması anında öncelikle kanaması olan ve müdahale eden kişinin sakin olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, heyecan ve panik durumunda tansiyonunun yükselebileceğini ve kanamanın şiddetleneceği konusunda uyarıyor. En sık kanamaların burnun ön kısmında olduğuna işaret eden uzmanlar, kanamalarda başı geriye yaslamak ve yatmanın yanlış olduğunu, başı hafifçe öne eğerek burna baskı yapılması gerektiğini konusunda vatandaşları uyarıyor.

Kanamalarda halk arasında burnun üst kemikli kısmına baskı uygulanıyor. Bu uygulama yanlıştır. Burnun alt üçte birlik yumuşak kısmına, sadece kanayan tarafa değil her iki tarafa mandal şeklinde baş ve işaret parmağı ile mümkün olan en geniş alana baskı yapılmalıdır.

Burna yapılan baskının kontrol amacıyla kısa tutulmasının da yanlış olduğuna söyleyen doktorlar, burun kanamalarında baskı işlemi en az 3 dakika olmalı, ancak ideal olarak 5 dakika devamlı sürdürülmelidir diyerek vatandaşları uyarıyor. Kanama dursa bile doktor tarafından muayene edilmesinde her zaman fayda vardır.