ÇKS BELGESİ OLAN 5000 TL ALACAK MI? Tarım işçisine 5 bin TL emekli ikramiyesi ödemesi yapılacak mı?

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: Türkiye Gazetesi
ÇKS BELGESİ OLAN 5000 TL ALACAK MI? Tarım işçisine 5 bin TL emekli ikramiyesi ödemesi yapılacak mı?
Çiftçi, Emekli

ÇKS olan 5000 TL alacak mı? Yaklaşık 12 milyon çalışmayan emekliye ödenen 5 bin TL emekli ikramiyesinin sınırları genişliyor. Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne özel tek defaya özel SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklilerine yapılan tediyeden Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesine sahip olanlar yararlanamadı. Sitemlerin üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devreye girdiği ve ÇKS'si olan emeklilere 5000 TL ödemesi için emir verdiği öne sürüldü. Konunun bugün gerçekleştirilecek Kabine Toplantısı'nda ele alınması bekleniyor. Peki ÇKS'si olan emekliler 5000 TL alacak mı, ÇKS belgesi nasıl alınır? İşte tüm detaylar. 

ÇKS olan 5000 TL alacak mı? ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçiler Cumhuriyet Bayramı'na özel tek bir defaya mahsus verilen emekli ikramiyesinden faydalanamamıştı. ÇKS'li emekliler seslerini Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarından duyurmaya çalıştı. Bu çabalardan sonra devreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girdiği iddia edildi. Çalışan emeklilere ve ÇKS'si olan emeklilere 5000 TL ikramiyesi konusunun bugün yapılacak Kabine Toplantısı'nda gündeme alınması bekleniyor. Peki "Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi olanlara ikramiye verilecek mi?, 5000 TL emekli ikramiyesini kimler alacak?"  İşte tüm cevapları...

ÇKS OLAN 5000 TL ALACAK MI? 

5000 TL emekli ikramiyesi için Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar geçtiğimiz günlerde açıklamada bulundu.

Bilindiği üzere emeklilere 5 bin liralık ikramiye verilmesi uygulamasında çalışan emekliler kapsam dışında bırakılmıştı.

ÇKS BELGESİ OLAN 5000 TL ALACAK MI? Tarım işçisine 5 bin TL emekli ikramiyesi ödemesi yapılacak mı?

Bayraktar açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Emekli çiftçilerimiz Hükümetimizin Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak verdiği 5 bin lira ikramiyeden yararlanamayarak, mağdur oldu”

Çiftçilerin AK Parti milletvekilleri ve parti yönetimine 5000 TL emekli ikramiyesi için taleplerini ilettikleri öğrenilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile konuşacağı bildirildi.

ÇİFTÇİ EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ

Çiftçilere de ödenmesi beklenen 5000 TL'lik emekli ikramiyesi hakkında Türkiye Gazetesi Yazarı ve TGRT Haber Programcısı Cem Küçük, Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne özel emeklilerin hesaplarına gönderilen 5 bin TL'lik emekli ikramiyesinin detayları hakkında, "Cumhuriyetimizin 100.yılına özel bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye verilecekti. Orada da yine bir haksızlık yapıldı. Çalışan emekli ve çalışmayan emekli olarak ikiye ayrıldı. Yani çalışan emekli ikramiyeyi alamayacak çalışmayan emekli ise ikramiyeyi alacak gibi. Halbuki çalışanlar zaten ihtiyacı olduğu için çalışıyor." diyerek ilerlemiş yaşına rağmen çalışmak zorunda olan emeklilerin kapsam dışında kalmasını eleştiren Cem Küçük, yapılan düzenleme ile çiftçi emeklilere de ikramiye kapısının aralandığını ifade ederek, "Emekli çiftçilerde bu ikramiyeden yararlanamayacaktı. Yeni bir düzenlemeyle 1,5 milyon çiftçi emeklisi de 5 bin TL’lik ikramiyeyi bu ay içinde alacak" açıklamasında bulundu. 

ÇKS BELGESİ OLAN 5000 TL ALACAK MI? Tarım işçisine 5 bin TL emekli ikramiyesi ödemesi yapılacak mı?

ÇKS BELGESİ NEDİR?

Tarımın belkemiği olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan bir tarımsal veri tabanıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet'in 100. yılı anısına emeklilere özel 5000 TL ikramiye verileceğini duyurmuştu. Ancak, ÇKS kaydına sahip olan emekli çiftçiler bu avantajdan yararlanamıyordu. Şu anda, bu eksiklik giderilecek gibi görünüyor.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...