Taliban'ın Siyasi Büro Sözcüsü Muhammed Naim Vardak, dün, "Başbakan Yardımcısı Vekili" Abdusselam Hanefi ile Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay'ın bir araya geldiğini duyurdu. Vardak, Hanefi'nin Türkiye'nin Afganistan ile dostane ilişkilerine vurgu yaptığı belirtilerek "Biz dost ve kardeş iki milletiz, ilişkilerimiz derin ve eskiye dayanıyor. Dini ve kültürel bağlarımız var. Türkiye'yle diplomatik ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Afganistan'ın tamamında güvenlik sağlanmış durumda, Türk yatırımcıların Afganistan'da çeşitli alanlarda yatırım yapmalarını istiyoruz" dedi. Hanefi, Türkiye'nin sağlık, eğitim ve insani alanlarda iş birliğine devam etmesini istediklerini dile getirdi.

"TÜRK ŞİRKETLERİ YATIRIMLARINI SÜRDÜRECEK"

Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliğine ait Twitter hesabından yapılan açıklamada da Erginay'ın ayrıca, Taliban'ın "Enerji ve Su Bakan Vekili" Abdullatif Mansur'la çok yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi. Açıklamada "Türk şirketleri, Afganistan'a yatırım yapmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde bu iş birliğini Afgan halkının yararına artırmayı umuyoruz." ifadelerine yer verildi.

Enerji ve Su Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Mansur'un, Afganistan ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin ve iş birliğinin sürdürülmesi ve genişletilmesine vurguda bulunduğu kaydedildi.

Rus turizm şirketinden ilginç Taliban turu: 10 günlük gezi 40 bin TL! Rus turizm şirketinden ilginç Taliban turu: 10 günlük gezi 40 bin TL! Rusya’da bir turizm şirketi Rusya’dan yola çıkarak İstanbul aktarmalı bir “Taliban Turu” düzenliyor. Rus turizm şirketi 10 günlük turistik gezinin maliyetini 350 bin ruble olarak belirledi.

Talibanlı hayat! Kabil'deki esnaf kepenkleri açmaya başladı Talibanlı hayat! Kabil'deki esnaf kepenkleri açmaya başladı Afganistan’da yönetimin Taliban’a geçmesi 1. ayını doldururken, ülkede 9 gün önce de geçici hükûmet kuruldu.

Taliban’la savaşıyorlardı, şimdi Taliban için savaşıyorlar Taliban’la savaşıyorlardı, şimdi Taliban için savaşıyorlar İngiltere askeri kaynakları, ABD ile birlikte eğittikleri Afgan askerlerinin taraf değiştirdiklerini ve şimdi Taliban saflarında yer aldıklarını bildirdi.