TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması hakkında 5 ayrı fezlekeyi görüşmek için hazırlık komisyonu kurulmasına karar vermişti. DBP’li Salihe Aydeniz’in dokunulmazlık dosyalarını görüşmek için kurulan hazırlık komisyonuna AK Partili Ali Özkaya seçildi. Komisyon, Aydeniz’e 4 Temmuz saat 12.00’a kadar yazılı savunması için süre verdi. Yazılı savunmasını yapmazsa 5 temmuzda sözlü savunmasını alacak.

FEZLEKELER İÇİN HAZIRLIK KOMİSYONU KURULDU

Karma komisyon, AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplandı. Komisyon, DBP'li Aydeniz hakkında düzenlenen 5 ayrı yasama dokunulmazlığı dosyası ve eklerini görüştü. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği toplantıdan hazırlık komisyonu kurulması kararı çıktı. Hazırlık komisyon daha sonra toplanarak başkan seçimi yaptı. Hazırlık komisyonuna AK Partili Ali Özkaya seçildi.

YAZILI SAVUNMA İÇİN SON GÜN 4 TEMMUZ

Komisyon, Aydeniz’e 4 Temmuz’a kadar yazılı savunmasını yapması için süre verdi. Aydeniz yazılı savunmasını yapmazsa 5 Temmuz’da sözlü savunma yapacak. Aydeniz kendi savunma yapabileceği gibi bir milletvekilini de savunma yapması için görevlendirebilecek.

Hazırlık komisyonunun ardından karma komisyon süreci başlayacak. Ardından da gözler genel kurula çevrilecek. Genel kurulda dokunulmazlığının kaldırılmasına dair oylamada salt çoğunluk sağlanırsa Aydeniz’in yargılama süreci başlayacak.

İçişleri Bakanı Soylu'dan Kılıçdaroğlu’na ‘Salihe Aydeniz’ tepkisi: Samimiyetsizsiniz İçişleri Bakanı Soylu'dan Kılıçdaroğlu’na ‘Salihe Aydeniz’ tepkisi: Samimiyetsizsiniz İstanbul Kadıköy’de 12 Haziran Pazar günü PKK elebaşı Öcalan’a destek amaçlı düzenlenen eylemde polise yumruk atarak yaralayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’i kınamayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Soylu’nun sert tepkisiyle karşılaştı.

DBP'li vekille ilgili fezleke Adalet Komisyonu'na gönderildi DBP'li vekille ilgili fezleke Adalet Komisyonu'na gönderildi Polise saldırıda bulunan DBP Milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı'na da gönderilen fezleke, akşam saatlerinde Meclis Başkanlığına ulaştı. Meclis Başkanı Şentop’un fezlekeyi bekletmeden Anayasa Adalet Karma komisyonuna gönderdi.

DBP'li vekilin yumruk attığı o polis memuru konuştu: Kaskın altından elini soktu DBP'li vekilin yumruk attığı o polis memuru konuştu: Kaskın altından elini soktu 12 Haziran günü Kadıköy'de yapılan bir eylemde DBP'li milletvekili Saliha Aydemir, eylem sırasında görevli polis memuruna yumruk atmış ve DBP'li vekil için soruşturma başlatılmıştı. O vekilin yumruk attığı polis memuru o anları anlattı ve "İsmini sonradan öğrendiğim milletvekili Saliha Aydeniz, kaskımın alt kısmından elini sokarak çene kısımlarıma yumruk attı" dedi.

Polise yumruk atan HDPli vekilin soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi Polise yumruk atan HDPli vekilin soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, HDP'li milletvekili Saliha Aydeniz'in Kadıköy'de izinsiz yürüyüş sırasında polis memuruna yumruk atma gerekçesi ile hazırlanan soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.