Konya Şehir Hastanesi'nde meydana gelen olay dehşete düşürdü. Saat 14.30 sıralarında hastanenin kardiyoloji bölümünde bir kişi, Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'nın tabancayla başına ateş açtı. 

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Feci olayla ilgili yayın yasağı getirildi. RTÜK, sulh ceza hakimliği kararıyla Konya Şehir Hastanesi'nde doktor Ekrem Karakaya'nın öldürülmesiyle ilgili yayın yasağı getirildiğini duyurdu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan açıklamaya göre, Konya 5. Sulh Ceza Hakimliğinin yasak kararı tüm medya kuruluşları ile sosyal medyayı kapsıyor. 

Açıklamada, "Konya Şehir Hastanesi’nde meydana gelen silahlı saldırı olayına ilişkin Konya 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 2022/2828 sayılı kararı ile yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyaya, olaya ilişkin haberlere yönelik yayın yasağı kararı getirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

DOKTOR VE SALDIRGAN ÖLDÜ

Ardından aynı tabancayla kafasına ateş edip, intihara kalkıştı. Yaralı Karakaya ve saldırgan, ameliyata alındı. Doktor ve saldırgandan son dakika haberi geldi. Kardiyoloji uzmanı Ekrem Karakaya ve saldırgan hayatını kaybetti.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ NETLEŞTİ

Sabah Gazetesi'nin haberi göre, Doktor Ekrem Karakaya'yı silahla vurarak öldüren şahsın Tıbbi Sekreter olduğu ortaya çıktı. Saldırganın 39 yaşında Hacı Mahmut Akçay olduğu öğrenildi.

'ANNESİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU TUTMUŞ'

Katil zanlısı Hacı Mehmet Akçay'ın bir ay önce anjiyo olan annesini kaybettiği, annesinin ölümünden de doktor Ekrem Karakaya'yı sorumlu tuttuğu bu nedenle de olayı gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

VALİ ÖZKAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan ile İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, duyanları dehşete düşüren olay sonrası hemen hastaneye giderek, yetkililerden bilgi aldı. Vali Özkan, konuyu takip ettiklerini belirterek, saldırıya uğrayan dotktor ve saldırgana yapılan müdahaleye rağmen hayatlarını kaybetiklerini açıkladı. 

Vali Özkan, “Hastanemizde görevinin başında bir hekimimiz silahlı saldırıya maruz kalmıştır. Öncelikle saldırıyı nefretle kınıyoruz. Bütün sağlık çalışanlarımızın kamu hizmeti karşısında insanlarımızın müteşekkir olması lazım. Hekimlerimize sağlık çalışanlarımıza uzanan eller kırılsın. Saldırıyı nefretle kınıyoruz. Maalesef üzülerek söylüyorum saldırıyı gerçekleştiren de sağlık hizmetinde çalışan bir görevli. Bunu da nefretle kınıyorum. 6 Temmuz 2022 günü saat 14.30 sıralarında, Yunak Devlet Hastanesinde güvenlik görevlisi olan Hacı Mehmet Akçay; Şehir Hastanesinde çalışan Uzman Dr. Ekrem Karakaya'nın poliklinik odasına gelmiş ve silahlı saldırıda bulunmuştur. Maalesef hekimimiz hayatını kaybetmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren yaralı güvenlik görevlisi de daha sonra hayatını kaybetmiştir. Saldırıyı nefretle kınıyoruz. Hekimimize Allah’tan rahmet, yakınları, mesai arkadaşları ve tüm sağlık camiamıza baş sağlığı diliyoruz. Konu adli makamlarımızca soruşturulmaktadır” dedi.

Vali Özkan, saldırıyı gerçekleştiren güvenlik görevlisinin annesinin kaybettiği bununla bağlantısı hakkındaki soru üzerine, "Onunla ilgili bütün çalışmalar çok yönlü olarak hem hastane yönetimi, güvenlik görevlileri hem savcı ile birlikte takip edilmektedir" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Konya Yunak İlçe Devlet Hastanesinden bir güvenlik görevlisi, Konya Şehir Hastanemizde bir hekim arkadaşımıza silahıyla ateş ederek onu hayattan kopardı. Olayda kendisi de öldü. Adli makamlar dehşet saçan canilik konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Milletimizin başı sağ olsun.

 

"ALÇAKÇA KATLEDİLMESİNİ LANETLİYORUZ"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, saldırıya ilişkin bir paylaşım yaptı. Çelik, "Konya Şehir Hastanesi'nde doktor Ekrem Karakaya'nın silahlı saldırı sonucu öldürülmesini, vatandaşlarımızın sağlığı için mücadele veren hekim kardeşimizin alçakça katledilmesini lanetliyoruz." dedi.

"SORUMLULARI DA AFFETMEYECEĞİZ"

Konya Valisi Özkan'ın açıklamarından hemen sonra Türk Tabipler Birliği'nden de konuya ilişkin açıklama geldi. 

Açıklamada, ''Konya Şehir Hastanesi'nde görev yapan meslektaşımız Dr. Ekrem Karakaya'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Tüm uyarılarımıza rağmen şiddet ortamına dur diyecek, şiddeti engelleyecek önlemleri almayan sorumluları da affetmeyeceğiz!" ifadelerine yer verildi.

KONYA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN AÇIKLAMA

Olayla ilgili Konya Cumhuriyet Başsavcılığından da açıklama geldi.  Açıklamada, "Konya Şehir Hastanesinde doktor olarak görev yapan Ekrem Karayaya'nın gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal adli soruşturma işlemlerine başlanarak, 1 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 3 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Olayın tüm yönleri ile aydınlatılması için Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma titizlikle yürütülmektedir" denildi.