Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

2024 Şaban ayının ilk günü ne zaman? Şaban ayında oruç ne zaman tutulur?

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
2024 Şaban ayının ilk günü ne zaman? Şaban ayında oruç ne zaman tutulur?
Şaban Ayı, Oruç, Haber

Haberler Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Recep ayının bitmesine çok az bir zaman kala Şaban ayı ile alakalı araştırmalar arttı. İslam alemi için önemli üç aydan ikincisi olan Şaban ayının zamanı, bu ayda önemli yapılması gereken ibadetler araştırılıyor. Diğer taraftan bu aya özel olarak oruç olup olmadığı da merak merak edildi. Peki, 2024 Şaban ayının ilk günü ne zaman, hangi tarihe? Şaban ayında oruç ne hangi tutulur?

Şaban ayı  İslam alemi için önemli olan 3 aydan biridir. Tarihi merak konusu olan Şaban ayı, Recep ayının son bitmesiyle  beraber Şaban ayı başlamış olacak. İşte, 2024 Şaban ayını başlayacağı tarih…

2024 ŞABAN AYININ İLK GÜNÜ NE ZAMAN?

2024 yılı dini günler takvimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. Yayımlanan takvimin ardından Şaban ayının başlayacağı tarih belli oldu
10 Şubat 2024 Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece üç ayların ilk ayı olan Recep tamamlanacak.
  Şaban ayı 11 Şubat 2024'te başlayacak ve 10 Mart gecesi sona erecek.

ŞABAN AYI ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgiye göre, üç aylar diye halk arasında bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları kutsal aylardır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), Receb ayı geldiğinde "Allah’ım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır." şeklinde dua etmiştir.

Oruç tutmak Ramazan ayında farz iken, Receb ve Şaban aylarında Hz. Peygamber’in (s.a.s.) diğer aylara nazaran nâfile orucunu daha fazla tuttuğu, ancak Ramazan’ın haricinde hiçbir ayın bütününde oruçlu olmadığı hadis kaynaklarında yer bulmaktadır.

Bundan dolayı, Receb ve Şaban aylarının hiç ara vermeden oruçlu olunmasının dinî bir temeli yoktur. Kişi, sağlığı yerinde ise  gücü yettiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nâfile oruç tutabilir.

Düzenleyen:  - Haberler
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...