Üstün İnanç kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Üstün İnanç neden öldü?

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Üstün İnanç kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Üstün İnanç neden öldü?
Haber

Haberler Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Gazeteci, yazar ve senarist gibi birçok ünvanı olan Üstün İnanç, sabah saatlerinde tedavi altında olduğu hastanede hayatını kaybetti. Vefa haberinin ardından Üstün İnanç'ın hayatı merak konusu oldu. Peki, Üstün İnanç kimdir, kaç yaşında, nereli? Üstün İnanç neden öldü? İşte Üstün İnanç’ın kariyeri…

Sabah saatlerinde gazeteci, yazar Üstün İnanç,  tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Babasının vefat haberini duyuran Ertuğrul İnanç, babasının "Nur içinde yatsın. Güzel bir hayat yaşadı. Nispeten sıkıntısız bir ölümle aramızdan ayrıldı." dedi. Peki, Üstün İnanç kimdir, kaç yaşında, nereli? Üstün İnanç neden öldü? İşte Üstün İnanç’ın biyografisi…

ÜSTÜN İNANÇ KİMDİR?

6 Ocak 1937 tarihinde İstanbul’da doğan gazeteci, yazar, senarist, aktör Üstün İnanç, temel eğitimini Nahiye Müdürlüğü yapan babası Hasan Fehmi Bey’in görevi nedeniyle bulunduğu İzmir’in Kirazlı ilçesinde bitirdi. Daha sonra İstanbul’a gelen Üstün İnanç. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği Basın Yayın ve Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.
Yelken, Durum, Sanatkâr ve Büyük Doğu dergilerinde ilk yazıları yayımlandı. Kendisi daha sonra başka dergilerde de göründü. Tercüman gazetesinde 1956 yılında stajyer muhabir olarak işe başladı. Bâbıâli’de Sabah, Bugün, Hergün, Son Havadis, Tercüman, Zaman ve Yeni İstanbul gazetelerinde çalıştı. Babıâli’de Sabah gazetesi dışında birçok gazetenin üst düzey yöneticiliğini yaptı ve fıkra muharriri olarak okuyucularına seslendi. Çağrı Reklam Ajansı’nı kurdu ve Genel Müdürü oldu.
İlerleyen zamanlarda Üstün İnanç, tiyatro ve sinema eserlerine de yöneldi. Yönetmen Erdoğan Tokatlı ile beraber sinema dünyasına başladı. Son Kuşlar filminin senaryo grubunda yer aldı. Kemal Tahir, Tarık Buğra, Metin Erksan, Ayşe Şasa, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Yücel Çakmaklı gibi edebiyat ve sinema dünyasından birçok isimle dostluk kurdu. Kendisini “Büyük Doğucu” olarak tanımlayan yazar, üstat Necip Fazıl Kısakürek’in yanında olup, kendisi ile çok sık görüştü. Ünlü Marmara Kıraathanesi’nin çok sıkı ziyaretçilerinden oldu. MTTB’de “Milli Sinema Açık  Oturumu”nu 1977 yılında yönetti. Bu önemli toplantıya Halit Refiğ, Salih Diriklik, Metin Erksan, Atıf Yılmaz, Yücel Çakmaklı ve Ayşe Şasa gibi o dönemin sinema ustalarıyla beraber konuşmacı olarak dahil oldu.
Necip Fazıl Kısakürek’in eseri Sultan Abdülhamid Han’a prolog yazarlığını yaptı. Eser, Türkiye’nin birçok şehrinde ve ilçesinde 1967-1969 yılları arasında 519 kez sahnelendi. Ergun Göze’nin kaleme aldığı “Çar Tabancası”nda ‘Çar’ rolünü üstlendi. Yalçın Akçay’ın yönettiği oyunda başrol karakteri Şeyh Şâmil’i Abdullah Kars oynuyordu. Anadolu’da turneye çıkan oyun, birçok yerde ilgiyle takip edildi.
Mesut Uçakan’ın yönettiği Üstün İnanç’ın Yalnız Değilsiniz adlı romanından uyarlanan aynı adlı film, Türkiye genelinde büyük yankı yaptı. Bu filmin senaryosu da kendi kaleminden  çıktı. Meryem Hanım’la evli olan Üstün İnanç’ın Ertuğrul (d. 1976) ve Emre (d. 1982) adlı iki erkek çocuğu bulunuyor. Sevilen ve sayılan bir münevver olan Üstün İnanç hakkında 29 Şubat 2009 tarihinde Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği, İstanbul’da bir saygı toplantısı tertipledi. Kendisine, 2011 ESKADER Üstün Hizmet Ödülü, 2012 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, 2013 Türkiye Yazarlar Birliği Necip Fazıl Kısakürek Ödülü ve TBMM Kültüre Hizmet Ödülü verildi.   

Düzenleyen:  - Haberler
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...