Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

LÜTFİ DOĞAN KİMDİR? Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan hayatı ve biyografisi...

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
LÜTFİ DOĞAN KİMDİR? Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan hayatı ve biyografisi...
Lütfi Doğan, Diyanet, Haber

Hayatın İçinden Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Lütfi Doğan kimdir? Huzur ve Saadetin Esasları, Mutluluğun Kazanılması gibi eserleri bulunan Diyanet İşleri Eski Başkanı Lütfi Doğan hayatını kaybetti. Doğan, bir süredir Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Doktorların tüm çabasına rağmen Doğan hayatını kaybetti. Peki Lütfi Doğan kimdir, hangi görevlerde bulundu?

Lütfi Doğan kimdir? Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde bir süreir tedavi görmekte olan Diyanet İşleri Eski Başkanı Lütfi Doğan tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Hayatı boyunca önemli eserleri bulunan Lütfi Doğan'ın ölümü camiada da üzüntüyle karşılandı. Peki Lütfi Doğan kimdir, nereli ve kaç yaşında?

LÜTFİ DOĞAN KİMDİR? 

Lütfi Doğan, 1930 yılında Gümüşhane'de dünyaya geldi. Türk ilahiyatçı ve siyasetçi, 10. Diyanet İşleri Başkanı.

Kuran okumayı babası Hacı Mehmet Fehmi Efendi'den öğrendi ve hıfzını dayısı Hafız Fevzi Efendi'den tamamladı. Arapça ve dini ilimleri Abdurrahman Efendi ve Gümüşhane eski müftüsü Ragıb Efendi'den okudu. Askerlik görevinden sonra, özel olarak dini ilimler tahsiline devam etti. Hariçten ilkokulu bitirdi ve imam-hatip olarak göreve başladı. 1954 yılında Kemah İlçe Müftülüğüne ve 1960 yılında da Erzincan il Müftülüğüne tayin edildi. Aynı yıllarda hariçten Ortaokul ve Erzincan Lisesini bitirdi. 1964-1965 öğretim yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini birincilikle bitirdi. Ankara müftü yardımcılığı ve Ankara vaizliği görevlerinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişliği görevine atandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi iken Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına tayin edildi. 15 Ocak 1968 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı görevine vekâleten atandı, bu görevi 25 Ağustos 1972 tarihine kadar yürüttü. Dini ve ilmi konularda muhtelif dergi ve gazetelerde 100'den fazla makalesi yayımlandı.

LÜTFİ DOĞAN KİMDİR? Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan hayatı ve biyografisi...

ESERLERİ

Huzur ve Saadetin Esasları

Mutluluğun Kazanılması

Cihadla İlgili Ayet ve Hadisler

Kütüb-ü Sitte Müelliflerinin Hal Tercümeleri

El Hücurat Sûresinin Tercüme ve Tefsiri

Düzenleyen:  - Hayatın İçinden
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.