Dünya Sağlık Örgütü gelecekte dünyayı etkileyecek bulaşıcı hastalık krizlerinden korumak için adım attı ve DSÖ'nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi (DSA) özel oturumunda “Birlikte Dünya” başlıklı bir karar alındı. DSA, dünyayı gelecekteki bulaşıcı hastalık krizlerinden korumayı amaçlayan ortak kararda, DSÖ Anayasası kapsamında bir sözleşme, anlaşma veya başka bir uluslararası belge hazırlanması ve müzakere edilmesi için küresel süreci başlatmayı kabul etti.

DSA bu kapsamda pandemi sözleşmesine ilişkin belgeyi hazırlamak ve müzakere etmek için hükümetler arası müzakere organı (INB) kurulmasına karar verdi. Bugün kabul edilen karara göre INB ilk toplantısını çalışma yolları ve zaman çizelgeleri üzerinde anlaşmak için 1 Mart 2022'de ve ikinci toplantısını bir çalışma taslağı üzerindeki ilerlemeyi tartışmak için 1 Ağustos 2022'de yapacak.

DSÖ Anayasası kapsamında bir sözleşme, anlaşma veya başka bir uluslararası belge hazırlanması ve müzakere edilmesi için küresel süreci başlatmayı kabul etti.

DSÖ AŞI ÇAĞRISI YAPTI

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSA özel oturumunun kapanışında yaptığı açıklamada, "Üye devletler tarafından yönetilen ve fikir birliğine dayalı kapsayıcı, şeffaf ve verimli bir sürece bağlılığınızı memnuniyetle karşılıyorum" ifadelerini kullandı.

Tüm üye devletleri her ülkenin nüfusunun yüzde 40'ını bu yılın sonuna kadar ve yüzde 70'ini gelecek yılın ortasına kadar aşılama hedeflerini gerçekleştirmeye çağıran Ghebreyesus, nüfusunun yüzde 70’ini aşılayan ülkeleri aşı dağıtımı yapmaya davet ederek, aşı bağışında bulunma sözü veren ülkelerden sözlerini acilen yerine getirmelerini talep etti. Ülkeleri aşı üretimini kolaylaştırmaya çağıran Ghebreyesus, "Tüm üye devletleri, teknoloji ve bilgi birikimini paylaşarak ve fikri mülkiyet haklarından feragat etmeyi destekleyerek aşı üretimini artırmanın önündeki her türlü engeli kaldırmayı seçmeye çağırıyorum" dedi.


Dünya Sağlık Örgütü özel olarak toplanıyor: Görünen en kötü varyant Dünya Sağlık Örgütü özel olarak toplanıyor: Görünen en kötü varyant Uzmanlar Güney Afrika’da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı ile ilgili korkutan açıklamalarda bulundu. İngiltere’den yapılan açıklamada "şimdiye kadar gördüğümüz en kötü Covid-19 varyantı” dediği B.1.1.529 varyantı, küresel piyasalarda riskten kaçınma dalgası oluşturdu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bugün, varyant için özel olarak toplanma kararı aldı.
Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs vakaları her yerde azalıyor Avrupa'da artıyor Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs vakaları her yerde azalıyor Avrupa'da artıyor Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs vaka sayılarının dünya genelinde düşüş yaşandığını ama Avrupa ülkelerinde arttığını kaydetti.