Covid-19'un Omicron varyantı nedeniyle vaka sayıları artış gösteriyor. Delta varyantına göre yüksek bulaşıcılık hızı ile yeni varyant dikkat çekiyor. Peki, Omicron’u evde geçirenler nelere dikkat etmeli? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tülin Sevim, Omicron’da hem kişinin kendi sağlığı hem de çevresindekilerin sağlığını korumak için uyulması gereken kuralları anlattı, birtakım uyarılarda bulundu.

YEDİKLERİNİZİ ÇEŞİTLENDİRİN

Vücut direncimizin güçlü olması için sağlıklı beslenme ve düzenli uyku çok önemlidir. Yaşınıza ve kilonuza uygun sağlıklı beslenin ve bol sıvı tüketin. Yediklerinizi çeşitlendirin, bol meyve ve sebzeye mutlaka yer verin. Tuzu ve şekeri azaltın, yağın fazlasından kaçının, bol su için. Sigara ve alkolden uzak durun. Bol bol uyuyun ve istirahat edin.    

EVDE MASKE TAKIN

Evdeki diğer kişilerle temas etmemeye çalışın. Odanızı ayırın, mümkünse banyo ve tuvaletinizi ayırın, yemeklerinizi odanızda yiyin. Evdeki ortak alanları kullanmak zorunda kaldığınızda; ağız, burun ve çenenizi kapatacak şekilde tıbbi maske takın, diğer kişilerle aranızda en az 2 metre mesafe bırakın ve ortak alanları olabildiğince kısa süre kullanın. Odanızı sık sık havalandırın. Evcil hayvanınıza da yaklaşmayın.

Omicron mutasyonundaki ölüm oranı Delta’ya göre 8 kat daha az.

ATEŞİNİZ VARSA, SOLUNUM SIKINTISI YAŞIYORSANIZ DİKKAT

Ateşinizi takip edin, ateşiniz düşmüyorsa, nefes darlığınız varsa, solunum sıkıntısı çekiyorsanız, sıvı alımınız veya beslenmeniz ciddi şekilde bozulduysa, bilinç bulanıklığınız olursa, kendinizi kötü hissediyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzu veya 112’yi arayın.

TUZLU SU GARGARASI YAPIN

Covid-19 hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Doktorunuz şikayetlerinizi azaltmak için bazı ilaçlar önerebilir, bu ilaçları düzenli kullanın. Bunun yanı sıra bitki çayları, boğaz pastilleri, tuzlu su gargarası sizi rahatlatabilir. Tuzlu su gargarası boğazdaki bakterilere karşı fayda sağlayacaktır.

EGZERSİZ YAPIN

Sonuç pozitif diye karamsarlığa kapılıp günü sürekli yatarak geçirmeyin. Ev içinde yaşınıza uygun, sizi çok yormayacak egzersizler, özellikle nefes egzersizleri yapın; keyifli aktivitelere odaklanın, başkalarıyla bağlantı kurun ve nasıl hissettiğinizi paylaşın.

İHTİTAÇLARINIZ KONUSUNDA YARDIM İSTEYİN

Evde tek yaşıyorsanız; ailenizle, arkadaşlarınızla, komşularınızla iletişim halinde olun. Onları sağlık durumunuzdan haberdar edin. Siz sokağa çıkamayacağınız için ihtiyaçlarınız konusunda onlardan yardım alabilirsiniz.

HİJYEN KURALLARINI İHMAL ETMEYİN

Ellerinizi düzenli olarak en az 20 saniye sabun ve su ile yıkayın veya en az yüzde 60 alkol içeren bir el dezenfektanı ile temizleyin. Kimseyle tokalaşmayın. Tabak, bardak, çatal, kaşık, havlu gibi eşyalarınızı evdeki diğer insanlarla ortak kullanmayın. Bu eşyaları kullandıktan sonra sabun ve su ile iyice yıkayın veya bulaşık makinesine koyun. Eşyalarınıza bir başka kişi dokunacaksa mutlaka eldiven kullanmalı. Giysilerinizi, havlu, çarşaf gibi eşyalarınızı en az 60 derecede yıkayın.

TÜM YÜZEYLERİ TEMİZLEYİN

Tezgah, masa, kapı kolları, musluklar, kumanda ve telefon ekranları gibi düzenli olarak dokunulan yüzeyleri sık sık temizleyin ve dezenfekte edin.

EVDE KALIN VE HASTALIĞINIZI SAKLAMAYIN

Omicron’u nezle gibi hafif belirtilerle geçiriyorsanız da, hiçbir şikayetiniz olmasa da bu sizi yanıltmasın. Mutlaka evde kalın, tıbbi yardım ihtiyacınız olmadıkça sokağa çıkmayın. Hastalığı başkalarına bulaştırabileceğinizi unutmayın. Kronik bir hastalığınız varsa doktorunuz ile temasa geçin. Şikayetlerinizin başladığı veya PCR testinizin pozitif çıktığı günden önceki 48 saat içinde temas ettiğiniz kişileri arayarak hastalığınızı bildirin. Böylece onların da kendilerini karantinaya almalarını ve test yaptırmalarını sağlamış olursunuz.

Bir senede 3 kez Covid-19’a yakalandı Bir senede 3 kez Covid-19’a yakalandı İngiltere'de yaşayan 26 yaşındaki İlkokul öğretmeni genç kadın bir yılda tam 3 kez koronavirüse yakalandı.
Omicron'un alt varyantı daha hızlı yayılıyor! Tutunma hızı korkutucu Omicron'un alt varyantı daha hızlı yayılıyor! Tutunma hızı korkutucu Dünya koronavirüsün baskın varyantı Omicron’un etkisi altına girerken, Omicron’un alt varyantı BA.2 'pandemi bitecek mi' derken yeniden endişelere neden oldu. Omicron’dan daha hızlı yayılan alt varyant şimdiden 40 ülkede görüldü.
Omicron etkisini hissettiriyor: Günlük vaka sayıları en yüksek seviyede Omicron etkisini hissettiriyor: Günlük vaka sayıları en yüksek seviyede Koronavirüsün ortaya çıkan varyantları vaka sayılarının yeniden yükselmesine ve can kayıplarının artmasına neden oluyor. Delta'nın ardından dünyayı etkisi altına alan Omicron, birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Peru, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerde de günlük vaka sayılarının en yüksek seviyeye çıkmasına neden oldu.