Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

APP plaka muayeneden geçiyor mu 2024? APP plaka muayeneden kalır mı geçer mi?

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
APP plaka muayeneden geçiyor mu 2024? APP plaka muayeneden kalır mı geçer mi?
Otomobil, Araç, Haber

T-Otomobil Haberleri  / Türkiye Gazetesi

APP plaka muayeneden geçiyor mu kalıyor mu 2024? | APP plaka ile araç muayenesine girmeyi düşünen araç sahipleri, APP plaka muayeneden geçiyor mu merak ediyorlar. Peki, APP plaka muayeneden geçer mi? İşte detaylar…

APP plaka muayeneden geçiyor mu? Araç sahipleri plakalarını yenilemeye devam ediyor. Araç muayenesinde APP plaka geçer mi araştırılıyor. İşte ayrıntılar…

APP PLAKA MUAYENEDEN GEÇİYOR MU?

TÜVTÜRK tarafından yapılan açıklamada ise plaka yönetmeliğini açıkça belirtiliyor ve orijinal olmayan plakalar “Ağır Kusur” sayılarak araç muayenesinden geçemiyor. TÜVTÜRK plaka şartları ise şu şekilde sıralanıyor; öncelikle plakaların yönetmelikte tarif edildiği şartlara uygun olarak araca monte edilmiş olması gerekiyor. Plaka üzerindeki harf ve rakamların okunmasını engelleyecek şekilde vida, yansıtıcı, boya vb. herhangi bir müdahalede bulunulmuş, onarım yapılmış plakalar, üzerinde bulunması zorunlu olan dalgalı çizgi şeklindeki hologram, TR ve Ayyıldız şeklindeki hologramın bulunmadığı plakalar, plakayı basmaya yetkili kurumun kullandığı karakter ve rakamların, karakter kalıpları dışına çıkarılarak harf ve rakamların kalın boyandığı plakalar, plaka basmaya yetkisi olmayan bir kurum/kişi tarafından yönetmelikte gösterilen şekil ve şartların dışında basılan plakalar, okunamayacak derecede yırtılmış, delik, hasar görmüş, karakterleri silinmiş olan plakalar, üstünde, ortasında vida ve vida deliği olan plakalar ağır kusur olarak değerlendiriliyor ve muayeneden geçemiyor.

APP plaka muayeneden geçiyor mu 2024? APP plaka muayeneden kalır mı geçer mi?

APP PLAKA YASAK MI 2024?

APP plaka kullananlara Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından önemli bir uyarı yapılmıştı. Yapılan uyarı kapsamında sahte veya APP plaka kullananların derhal bu plakaları çıkartarak devletin belirlediği standartlara uygun “orijinal” plakalara geçiş yapılması belirtildi.

APP PLAKA NEDEN YASAK 2024?

Piyasada APP plaka olarak adlandırılan sahte plakalar görsel açıdan modifiye tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Öte yandan suç örgütleri, hırsızlar ve yasa dışı faaliyetlerde de sıklıkla kullanılan sahte plakalara internetten kolayca ulaşılabiliyor. N11 gibi e-ticaret portalları üzerinden bile kolaylıkla sipariş verilebilen bu plakalara artık sahte karekod basmaya da başladılar

APP plaka muayeneden geçiyor mu 2024? APP plaka muayeneden kalır mı geçer mi?

APP PLAKA CEZASI VAR MI 2024?

APP plaka kullanmanın suç ve cezai yaptırımları olduğunu açıklayan EGM "APP plaka kullanmaya devam edenlere 2 bin 647 TL, sahte plaka kullananlara ise 32 bin 170 TL para cezası ve resmi belgede sahtecilikten dolayı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecektir" duyurusunda bulundu.

APP PLAKA SATIŞI YASAK MI 2024?

Piyasada 300 ila 750 TL arasında satılan APP plakaları (Avrupa Press Plaka) üreten ve satışını yapanlara karşı emniyet birimleri çalışmalarını sürdürüyor. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından takibi yapılan App plaka imalat ve satıcılarına sürekli baskınlar yapılıyor. Yakalananlar tutuklanarak kaçakçılık ve organize işlere yardım ve yataklıktan hakim karşısına çıkarılıyor.

Düzenleyen:  - T-Otomobil
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...