İlaç sahteciliği şebekesinin “merdiven altı” diye tabir edilen imalathanelerde ürettikleri sahte ilaçları Türkiye piyasasına sürmeye hazırlandığı yönünde bir ihbar alan İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, geniş çaplı çalışma gerçekleştirdi. Çalışmalarda ruhsatsız ve sağlıksız imalathanelerde Covid-19 ilacı üretimi yapıldığını da belirleyen emniyet ekipleri, şebekenin bu ilaçların gecekondu mahallelerinde kiralanan depolarda sakladığını ve kuryeler aracılığı ile Türkiye geneline dağıtıldığını tespit etti.

GECEKONDU MAHALLELERİNDEKİ DEPOLARDAN ÜLKE ÇAPINA DAĞITIM

Yürütülen soruşturma kapsamında yapılan teknik ve fiziki takibin devamında dün 6 ayrı depoya düzenlenen eş zamanlı operasyonda 5 şebekenin 5 üyesi yakalanarak gözaltına alındı. Gecekonudu mahallelerinde kiralanan depolarda yapılan aramalarda 450 bin adet Covid-19 tedavisinde kullanılan tablet, 500 bin adet Covid-19 ilaçları, evcil hayvan ilaçları, vitamin ilaçları, kanser tedavi ilaçları, şeker hastalığı tedavi ilaçları, steroid ilaçları ve cinsel içerikli ilaçlar olmak üzere 500 bin adet ilaç ambalaj ve malzemeleri ile birlikte sahte ilaç yapımında kullanılan 150 litre kimyasal madde ve 1 av tüfeği ele geçirildi.

SERTİFİKA VE PROSPEKTÜS BİLE DÜZENLEMİŞLER

Yapılan araştırmalarda şüphelilerin kendilerini korumak adına özel tasarlanmış elbiseler giyerek sahte ilaç ürettikleri ortaya çıktı. Çeşitli sağlık kuruluşları ve ilaç firma bilgilerini kullanarak sahte sertifika ve prospektüs (kullanım kılavuzu) düzenlendikleri de tespit edilen şebekenin, ürettikleri ilaçlara yasal bir zemin oluşturmak için barkod okuma sistemi oluşturdukları ve bunun üzerinden kontrol edildiğinde ürünlerin orijinal ilaç firmasının internet sitesine yönlendirildiği belirlendi.

İstanbul’da sahte ilaç operasyonu: Covid-19 için de var! İstanbul’da sahte ilaç operasyonu: Covid-19 için de var! İstanbul’da Covid-19 tedavisinde de kullanılan, 4 milyon TL değerindeki çok sayıda sahte ilaç düzenlenen operasyon ile ele geçirildi. Operasyonda 1 şüpheli de yakalanarak gözaltına alındı.

İstanbul'da sahte ilaç operasyonu: 2 milyonun üzerinde ilaç ele geçirildi İstanbul'da sahte ilaç operasyonu: 2 milyonun üzerinde ilaç ele geçirildi İstanbul'da düzenlenen operasyonda piyasa değeri 10 milyon lirayı bulan 2 milyonu aşkın cinsel içerikli ilaç ele geçirildi.

Yetkililer uyardı: Sahte ilaçlar öldürüyor Yetkililer uyardı: Sahte ilaçlar öldürüyor Geçtiğimiz günlerde Kayseri’de kaçak yollarla yurt dışından getirilen çok sayıda ilacın ele geçirildiği haberlerinin ardından gözler kaçak ilaçların insan sağlığına verdiği zararlara çevrildi.