Avusturya’da Graz Üniversitesi’ndeki araştırma, ortalama 23 yaşlarındaki 68 yetişkin üzerinde yapıldı. Bunlardan 90 saniye boyunca aynaya bakmaları istendi ve bu sürede göz bebeklerinin hareketleri takip edildi.

ERKEKLER AYNAYA DAHA UZUN BAKIYOR

Erkeklerin, araştırmada kadınlara göre ayna karşısında kendilerine 5 saniye daha fazla baktıkları tespit edildi. Araştırmaya katılan 29 erkek, ortalama olarak 80 saniye kendi yüzlerine bakarak harcadı, kadınlarda ise bu süre 75 saniye sürdü.

BAKIŞ SÜRESİ BUNUNLA İLGİLİ

Araştırma sonuçlarını kaleme alan ve Behavioral Sciences bilim dergisinde yayımlayan Jonas Potthoff, “Bazı insanlar aynada yüzlerine bakmaktan zevk alırken, diğerleri duygusal sıkıntı yaşar. Bakış süresi kişinin kendisine saygısı ile ilgilidir. Benlik saygısı yüksek insanlar kendi yüzlerine daha kısa (muhtemelen daha az eleştirel) bakarlar. Onların kendilerini değerlendirmek için daha az zamana ihtiyaç duymaları muhtemeldir. Araştırmadaki bulgularımız, düşük benlik saygısı olan kişilerin yüzlerini daha kapsamlı ve daha uzun süreli değerlendirmeleriyle ilgili görünmektedir” dedi.

Erkekler en çok burun ameliyatı yaptırıyor Erkekler en çok burun ameliyatı yaptırıyor Sosyal hayatta ve iş hayatında daha iyi görünmek isteyen erkekler yağlarını aldırıyor, karınlarına baklava şekli verdiriyor ve yüzlerini gerdiriyor.
Daha az içiyorlar ama... Kadınlar sigarayı erkeklere göre daha zor bırakıyor Daha az içiyorlar ama... Kadınlar sigarayı erkeklere göre daha zor bırakıyor Fransa'da yapılan bir araştırmada kadınların, erkeklere oranla daha az sigara içmesine rağmen bırakırken daha fazla zorlandıkları belirtildi.