Sergel Meydanı’ndaki gösteriye havanın çok soğuk olmasından dolayı 150 civarında Süryani ve Asuri katıldı. Gösteride konuşan İsveç Asuri ve Süryani Federasyonu Başkanı Afram Yakup, "Asuri ve Süryani halkı Suriye ve Irak’ta barış ve güven içinde yaşamak istiyor. Kürtler halkımızı başka bölgelere sürmekle tehdit ediyorlar. Direnenleri de öldürüyorlar" dedi.

Emekli öğretmen Murat Poli de yaptığı açıklamada isteklerini kabul etmeyen iki Asuri liderin ormanlık bir alanda PYD tarafından öldürüldüğünü söyledi. Onlarca Asuri gencinin de Kamışlı’da öldürüldüğünü belirten Poli, "Terör örgütü PYD’nin yaptıkları kabul edilemez. PYD, Kamışlı ve çevresinde masum ve silahsız insanları koruduğunu söylüyor ama DAEŞ saldırınca kaçıyorlar. PYD’nin tek gayesi Kamışlı ve çevresini Kürt bölgesi yapmak. Kamışlı ve Habur çevresi tamamen Süryani ve Asurilerin ana vatanıdır. Bir kısım Kürtler bu çevreye sonradan yerleşmiştir. Kamışlı’yı Kobani’ye bağlamak istiyorlar" dedi.

Son günlerde PYD’nin saldırılarını artırdığı Suriye’nin Kamışlı ilçesinde onlarca Süryani hayatını kaybetmişti. Kamışlı, Mardin’in Nusaybin ilçesinin tam karşısında bulunuyor.