Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Uluslararası Örgüt Raporlarını Değerlendirme Komitesi Başkanı Dindar Zebari, Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü tarafından önceki gün Peşmerge güçlerinin Arapların bölgeden uzaklaştırılması, evlerinin kasıtlı olarak yakılıp ve yıkılması yönündeki raporuna cevap vermek için Erbil'de basın toplantısı düzenledi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan raporun çok detaylı olmayıp, yanlış tespitler içerdiğini belirten Zebari, "Arapların evlerine geri dönmesinin engellendiği ve evlerinin kasıtlı olarak yıkıldığı doğru değildir. Terör örgütü DAEŞ sürekli kendi mevzilerine yakın kurtarılmış bölgelere havan ve ağır silahlarla saldırıyor. Militanlara ait mevzi ve üsler her gün kesintisiz ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri tarafından bombalanıyor. Böyle bir durumda sivillerin çatışma hattına yakın olan evlerine geri dönmesi mümkün değil" dedi.

Çatışma bölgelerinden uzak durulması

Erbil'de DAEŞ'e karşı oluşturulan Ortak Operasyonlar Merkezi'nde yer alan uluslararası koalisyon güçlerinin operasyonların devam etmesinden dolayı sivil halkın bölgeye geçmemesini istediğine dikkati çeken Zebari, "İKBY hükümeti, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Finlandiya, Kanada ve Hollanda ile yaptığımız toplantılarda devam eden çatışma hatlarına ve yakın bölgelere sivillerin yaklaşmamaları talep ediliyor. Güvenliğin tam olarak sağlanmadığı ve saldırı riskinin devam ettiği bölgelere vatandaşların evlerine geri dönmesine izin verilmiyor" şeklinde konuştu.