Kuraklığa en çok maruz kalan kıtalardan Afrika, El Nino etkisinin de yol açtığı aşırı sıcaklar yüzünden son 30 yılın en sıcak dönemlerinden birini geçiriyor.

Milyonlarca kişiyi etkileyecek kıtlık riskine neden olan kuraklık en çok Afrika Boynuzu ve Madagaskar gibi Afrika'nın güneyindeki ülkelerde şiddetini gösteriyor.

Yer altı araştırmaları yürüten Fransız şirketi Radar Technologies International (RTI) Başkanı Alain Gachet, AA muhabirine açıklamasında, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) 3 ay önce kuraklık artışına ilişkin uyarıda bulunduğunu belirterek yetkililere önlem almaları çağrısı yaptı.

Uluslararası kuruluşlar için çalışan uzman Gachet, Madagaskar'ın kuraklık sorunuyla mücadele edebilmesi için önemli yer altı kaynaklarına sahip olduğunu kaydederek bu kaynaklardan faydalanabilmek için yetkililerin etkili bir program ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

Çad'da Uluslararası Encemine Havalimanı meteoroloji uzmanlarından Aşakir Muhammed Nanoun ise El Nino etkisinin yanı sıra insani faaliyetlerin de kuraklığa yol açtığına dikkati çekerek ormanların yok edilmesi ve nüfus artışının, günümüzde ciddi bir sorun haline gelen hava kirliliğine sebep olduğunu vurguladı.

Afrika'nın güneyinde yaklaşık 14 milyon kişi açlıkla mücadele ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, kuraklık Afrika'nın doğusunda açlığa maruz kalanların oranının artmasına sebep oluyor. Afrika'nın güneyinde 14 milyona yakın kişi açlıkla mücadele ediyor.

Kuraklık, Afrikalıların en büyük geçim kaynağı olan tarım sektörüne büyük zarar verdiği için ihtiyaç sahiplerine yardım yapılmasını da zorlaştırıyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, hafta sonu Etiyopya'nın başkenti Addis Abeba'da düzenlenen Afrika Birliği toplantısında, Afrika'nın doğusunda bulunan Etiyopya'nın son 30 yılın en sıcak dönemlerinden birini geçirdiğine ve önlem almak amacıyla acilen destek verilmesi gerektiğine dikkati çekmişti. Afrika'nın en kalabalık ülkelerden birisi olan Etiyopya'da 10 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç. BM'nin tahminlerine göre, bu sayı bir kaç ay içinde hızla artabilir.