Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli muhaliflerin, tutukluların serbest bırakılması talebinin meşru bir talep olduğunu belirterek, rejimden bu çağrıya cevap vermesini istedi.

De Mistura, 14 Mart'ta Cenevre'de başlayacak Suriye görüşmeleri öncesi AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Türk halkına ve Türk hükümetine yaklaşık 3 milyon Suriyeliye evsahipliği yaptığı için içten teşekkürlerini sunan de Mistura, "Türkiye'ye gittiğimde, halkınızın Suriyeli sığınmacılara ne kadar iyi davrandığını gördüm" dedi. 

De Mistura muhaliflerin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu "tutukların serbest bırakılması talebinin meşru bir talep olduğunu" belirterek şunları söyledi:

"Muhaliflerin kendi kayıtlarına binlerce kişi uzun süredir tutuklu. Bu konuyu Suriye rejimiyle birkaç kez görüştüm ve tutukların listesi ve isimleri elimizde var. Adil olmak gerekirse muhaliflerin ellerinde bazı tutuklular var. Bu yüzden görüşmeler kapsamında güven artırıcı önlemler ve tutukluların serbest bırakılması önemli bir husus."

"PYD bu görüşmelerde yer almayacak"

Staffan De Mistura, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılıp katılmayacağına ilişkin, "Suriyeli ve Hristiyan, Kürt, Sünni, Şii kim olursa olsun bütün Suriyelilerin görüşmelere dahil edilmesi ve herkesin görüşünün dinlenmesinin öneminin oldukça farkındayım ama PYD pazartesi günü başlayacak görüşmelerde yer almayacak. İlerisi içinse bir şey söyleyemem, durumun gidişatına bağlı" dedi.