Karagöz Bey Medresesi'nde düzenlenen törende konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "güzel insanlar şehri" olarak adlandırdığı Mostar'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bosna Hersek ve Mostar ile kardeşliğimiz resmi ya da diplomatik bir kardeşlik değildir. Bir gönül kardeşliğidir" ifadesini kullandı.

"Mostar'a sevgimizin bir nişanesi olacak"

Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki kültürel bağların önemli olduğuna işaret eden Türel, "Bilge Kral Aliya İzetbegoviç dünyayı özgür ve sorumlu olmaya bağlıyor ve 'insan sorumludur' diyor. Hepimiz insanlığı korumakla, barışı korumakla, dünyayı güzelleştirmekle sorumluyuz. Mostar gibi büyük bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olan bu güzel şehri korumak ve geliştirmek hepimizin ortak sorumluluğudur" diye konuştu.

Mostar gibi kültür başkentinde sevgi, barış ve hoşgörü çiçekleri açması gerektiğini söyleyen Türel, "Mostar, dünyaya örnek olmalıdır. İşte ben bugün Antalya'dan Mostar'ın gençlerine hediye ile gelmek istedim. Dzemal Bijedic Üniversitesi Gençlik Merkezi, Antalya halkının Mostar'a hediyesi, Mostar'a sevgimizin bir nişanesi olacaktır. Bu projeyle Mostar'ın kültür başkenti kimliği de güçlenecektir" dedi. 

"Yurt, üniversitenin eğitim kalitesini de arttıracak"

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay da iki ülke arasında özellikle eğitim alanındaki işbirliğine işaret ederek, her yıl Türkiye Bursları aracılığıyla Bosna Hersekli öğrencilerin Türkiye'de eğitim alma imkanı yakaladığını, ayrıca başta TİKA olmak üzere ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının eğitim alanında uyguladıkları projelerle Bosna Hersek'teki eğitim kurumlarına destek olmaya devam ettiğini ifade etti.

Dzemal Bijedic Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sead Pasic ise 40 yıl önce kurulan üniversitenin, özellikle Bosna'daki savaş yıllarından büyük zarar gördüğünü ve savaş sonrası dönemde ağır koşullar altında çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi.