ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir lise yıllığında başörtülü öğrenci için gerçek adı yerine, terör örgütü DAEŞ'in İngilizce kısaltması "Isis" kullanıldı. Tepki çeken karalamayla ilgili okul yönetimi "baskı hatası" gerekçesine sığınırken Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi bunun okuldaki ilk islamofobik vaka olmadığını açıkladı.

'ISİS PHİLLİPS' YAZDILAR

Kaliforniya eyaletinin Rancho Cucamunga kentindeki Los Osos Lisesinin Müslüman öğrencisi Bayan Zehlif'in okul yıllığındaki fotoğrafının altına "Isis Phillips" yazıldı.

"TİKSİNDİM, HİCAP DUYDUM"

Yıllıkların öğrencilere dağıtılmasıyla olayı fark eden Zehlif, sosyal medya hesabından, "Okul yıllığının bu şekilde çıkarılabilmiş olmasından son derece üzüldüm, tiksindim, hicap duydum. Görünüşe göre yıllıktaki 'Isis' benim. Okul benimle iletişime geçerek bunun 'yazım hatası' olduğunu belirtme küstahlığını gösterdi. Aynı görüşte değilim, gerçekçi olalım." açıklamasında bulundu.

"SAMİMİYETLE ÖZÜR DİLİYORUZ"

Okul müdürü Susan Petrocelli, Twitter hesabından, "Los Osos Lisesi, okul yıllığında tespit edilen üzücü baskı hatasını düzeltmek ve soruşturmak için mümkün olan her adımı atıyor. Samimiyetle özür diliyoruz" paylaşımında bulundu.

"GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE EDİYORUZ"

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyinden yapılan açıklamada, okul yıllığında "karalanan" öğrencinin güvenliğinden endişe edildiği belirtti.

"ÖN YARGILARDAN KAYNAKLANIYOR"

"Ailenin bu olayın ön yargılardan kaynaklanmış olabileceği endişesine katılıyoruz ve terör örgütünün üyesi olarak etiketlenen kızın güvenliğinden derin kaygı duyuyoruz." ifadesi kullanıldı.

DİKKAT ÇEKİCİ RAPOR

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyinin geçen yıl yayımladığı bir rapor, Kaliforniya eyaletinde Müslüman öğrencilerin din kaynaklı tacizlere sıkça maruz kaldıklarını ortaya koyuyor. Rapora göre, eyaletteki Müslüman öğrencilerin yüzde 55'i, inançları nedeniyle okullarında en az bir kez zorbalık ve sataşmaya maruz kaldı. Bu oranın ülke ortalamasından iki kat yüksek olduğu belirtiliyor.