Milli İstihbarat Teşkilatından yapılan açıklamada, 1 ton 438 kilogram uyuşturucu maddenin, başkent Taşkent yakınındaki bir metal fabrikasının fırınında yakılarak imha edildiği belirtildi.

Açıklamada, imha işleminin, yerli ve yabancı basın mensuplarının yanı sıra yabancı misyon şefleri ve BM yetkilileri tarafından izlendiği ifade edildi.

Dünyanın uyuşturucu üretim merkezlerinden Afganistan ile ortak sınırlarını bulunan Özbekistan'ın bu durumdan olumsuz etkilediği vurgulanan açıklamada, ülkede ilk kez 1994 yılında 14 ton uyuşturucunun yakıldığı, bugüne kadar imha edilen uyuşturucu miktarının 55,4 tonu bulduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca geçen yıl Özbekistan'da 6 bin 548 uyuşturucu kaçakçılığı vakasının tespit edildiği, uyuşturucu kaçakçılığı suçundan tutuklananlardan 138'inin yabancı uyruklu olduğu ve ülkede kayıtlı uyuşturucu bağımlılarının sayısının 13 bin 218 olduğu ifade edildi.

Afganistan'da üretilen uyuşturucunun önemli bir kısmı "kuzey güzergah" olarak bilinen ve bu ülkeyle ortak sınırları bulunan Tacikistan ile Özbekistan üzerinden Rusya ve Avrupa ülkelerine ulaştırılıyor.