İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile varılan mutabakatın, ilişkilerin normalleşmesi için önemli bir aşama olduğunu ve İsrail'e büyük ekonomik yansımaları olacağını söyledi.

Mutabakat uyarınca Gazze Şeridi'ne yardım ulaştırması için gemilerin Aşdod Limanına yanaşmasına izin verileceğini belirten Netanyahu, şöyle konuştu:

"Anlaşma Gazze'ye uygulanan deniz güvenlik kordonunu devam ettiriyor. Bu bizim açımızdan yüksek güvenlik çıkarıdır ve bu konuda pazarlık yapmam. Güvenlik kordonu Hamas'ın askeri gücünü arttırmasını engellemeyi hedeflediği için kaçınılmazdır ve aynen kalacaktır.Türkiye ile yapılan anlaşma Gazze'deki insani durumun iyileşmesini mümkün kılacak. Bu kapsamda su ve elektrik sistemi onarılacak. Gazze Şeridi'nde yeterli su olmaması oradakilerin hayatını zorlaştırıyor. Bu konunun iyileştirilmesi İsrail'in yararına."

Gazze'de elektrik sorununun salgın hastalıklara yol açacağını ve elektrik sisteminin onarılmasının insanlık yararına olacağını vurgulayan Netanyahu, alt yapının iyileştirilmesine imkan tanıyacaklarını belirtti.

Mutabakatın, İsrail askerleri ve komutanlarına Türkiye tarafından davalar açılmamasını teminat altına aldığını ifade eden Netanyahu, "Yasanın Türkiye parlamentosundan geçmesi, hali hazırda haklarında süren hukuki süreçleri ortadan kaldıracak." dedi.

"Ayrılığın hiçbir yararı yok"

Netanyahu, Türkiye ile İsrail arasındaki ayrılığın hiçbir yararı olmadığına dikkati çeken Netanyahu, şunları kaydetti:

"İki ülkenin iş birliği içerisinde olması gerekir. Türkiye ile İsrail bölgede güçlü iki büyük ülkedir. İlişkilerimizin kesilmesi, şu ana kadar istenen işbirliğini yerine getirmemize engel oldu."

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Ürdün Kralı Abdullah’ı anlaşmanın ayrıntılarına ilişkin bilgilendirdiğini kaydeden Netanyahu, anlaşma konusunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin tebriklerini ilettiğini belirtti.