Yemen'de Şii Husiler, saf değiştirip Suudi Arabistan'la anlaşmaya çalışan ve "Yeni sayfa açmaya hazırım" mesajı veren devrik lider Ali Abdullah Salih'in başkent Sana'daki evini havaya uçurdu.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, Husiler, başkentin güneyinde geceden beri devam eden şiddetli çatışmaların ardından Salih'in evini patlayıcılarla imha etti.

Bölgedeki çatışmalar sonucu her iki taraftan onlarca kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı belirtildi. Sabahın erken saatlerinde Salih'in evine girmeyi başaran Husiler, içerideki tüm silahları çıkardıktan sonra eve yerleştirdiği patlayıcıları infilak ettirdi.

İRAN AJANSI: SALİH ÖLDÜRÜLDÜ

İran'ın yarı resmî Tasnim haber ajansı da Salih'in Marib'e kaçmaya çalışırken Husiler tarafından öldürüldüğünü öne sürdü.

ÖLDÜRÜLDÜĞÜ DOĞRULANDI

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, eski Yemen Cumhurbaşkanı Salih'in lideri olduğu Genel Halk Kongresi, Salih'in öldürüldüğünü doğruladı.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Husilerin, Salih'in konvoyunu Sana'nın 40 kilometre güneyinde memleketi Sanhan'a giderken durdurduklarını ve Salih'i bilinmeyen bir yere götürmelerinin ardından başından vurarak öldürdüklerini belirtti. 

Yemen'de 2014'ten bu yana meşru yönetim güçlerine karşı ortak silahlı eylemler düzenleyen Husiler ile Salih yanlıları arasında bir süredir anlaşmazlık yaşanıyordu. 

TARAF DEĞİŞTİRMİŞTİ

​Salih, Suudi destekli güçlere karşı bir süre iş birliği yaptığı Husilerle ters düşmüştü. Televizyondan konuşma yapan Salih, koalisyona ''Ablukayı kaldırır ve saldırıları durdursanız yeni bir sayfa açmaya hazırım'' diyerek görüşme teklifinde bulunmuştu.

Bu arada Yemen hükûmeti, Husilerle ilişkisini kesen herkesin affedileceğini açıkladı. Aden'de konuşan Başbakan Ahmed Ubeyd bin Dağr "Yakın bir zamanda Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Husilerle işbirliğinden çekilen kişiler için 'genel af' ilan edecek. Temeli hoşgörü ve kardeşlik üzerine tesis edilmiş yeni bir sayfa açacağız" dedi.

ALİ ABDULLAH SALİH KİMDİR?

21 Mart 1942'de Yemen'in Başkenti Sana'da dünyaya geldi. Ailesi Sanhan aşiretine mensuptu. Yemen'in iki ayrı devlet olduğu dönemde 1978 ile 2012 arasında Yemen Devlet Başkanı olarak görev yaptı. Yemen'de en uzun devlet başkanlığı görevinde bulunan Salih, döneminde Kuzey- Güney olarak iki ayrı yönetim halinde olan Yemen'i 22 Mayıs 1990 yılında tek devlet olarak birleştirdi.

Yemen'de 1999 yılında yapılan doğrudan seçimlerde ülkenin ilk seçilmiş devlet başkanı oldu. Arap Baharıyla başlayan toplumsal hareketlilik sonucu 25 Şubat 2012'de görevinden istifa etmişti. Salih, 2014'te uluslararası kabul görmüş meşru hükümete karşı İran yanlısı Husilerle işbirliği yapmıştı ancak bir süredir devam eden anlaşmazlık geçen cumartesi şiddetli çatışmalara dönüşmüştü.