NATO, Suriye'yi işgale yönelik bir saldırı sinyali verdi. Oramiral James Stavridis, NATO'nun Suriye'de olası bir askeri mevcudiyete dair ihtimal planlamaları yaptığını ve Libya'da olduğu gibi bir angajmana girmeleri yönünde talep gelmesi halinde buna hazır olduklarını söyledi.


NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Oramiral James Stavridis, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'ne verdiği brifingde soruları cevapladı.


Yöneltilen sorular Suriye'ye yönelikti… Ülkedeki durumun gittikçe kötüleştiğini, 70 bin kişinin öldüğünü, milyonlarca sığınmacının ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını, 2,5 milyon kişinin de ülke içinde yer değiştirdiğini ifade eden Stavridis, ''Korkunç iç savaşa ufukta bir son gözükmüyor'' diye konuştu.


Stavridis, NATO üyesi ülkeler içinde, ''uçuşa yasak bölgenin hayata geçirilmesi, Suriye muhalefetine silah desteği verilmesi, silah ambargolarının yürürlüğe konulması'' gibi seçeneklerin tartışıldığını ancak bunların NATO'nun genel yaklaşımı şeklinde bir hale henüz gelmediğini belirtti.


Oturumda, Cumhuriyetçi Senatör John McCain'in, ''NATO, Suriye'de olası durumlara dair bir askeri planlama yapıyor mu?'' sorusu üzerine Stavridis, ''Evet. Geniş yelpazede operasyonel seçenekleri değerlendiriyoruz ve Libya'da olduğu gibi talep gelmesi durumunda angajmana girmeye hazırız'' cevabını verdi. 


Stavridis, Türkiye'ye yerleştirilen Patriotların Suriye uçaklarını düşürecek şekilde konumlandırılabileceğini ve bunun, bölgede uçan pilotlar için güçlü bir caydırıcı olabileceğini söyledi.


Stavridis, böyle bir müdahale için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve NATO'dan karar çıkması gerektiğini de vurguladı.